Po navedbah poročila NSA je ruska vojaška obveščevalna služba GRU več kot 100 volilnim uradnikom in zaposlenim v podjetju za upravljanje ali servisiranje volilnih strojev na Floridi, v New Yorku, Kaliforniji, Illinoisu, Indiani, Virginiji, Zahodni Virginiji in Severni Karolini poslala z virusi okuženo elektronsko pošto, ki so jo zamaskirali tako, da je bilo videti, kot da prihaja od Googla.

Priponko pošte je odprl najmanj en prejemnik, tako pa naj bi Rusi tudi dobili dostop do volilnih strojev. Zaenkrat ni znano, ali so Rusi dejansko prirejali in/ali spreminjali rezultate volitev. Če so jih, potem zagotovila ameriških volilnih uradnikov in strokovnjakov, da volitev v ZDA na ta način ni mogoče potvarjati, padejo v vodo.

Dokumente posredovala podpornica Sandersa

Reality Leigh Winner je zaposlena pri podjetju Pluribus International Corporation, ki ima pogodbo z NSA, dokumentacijo pa je predala spletnemu mediju The Intercept, ki jo je objavil z določenimi spremembami za zavarovanje virov in metod po posredovanju NSA. Šlo naj bi za podpornico lanskoletnega demokratskega predsedniškega kandidata senatorja Bernarda Sandersa, ki ne mara predsednika Donalda Trumpa.

Kremelj navedbe odločno zavrača

V Kremlju so danes te navedbe zavrnili. »Poleg tega, da te trditve absolutno niso skladne z realnostjo, ni niti drugih informacij niti argumentov, ki bi dokazovali verodostojnost te informacije,« je dejal tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov. »Odločno zavračamo možnost, da bi se kaj takega lahko zgodilo,« je dodal, a priznal, da poročila NSA ni prebral.

Ruski predsednik Vladimir Putin je prejšnji teden dejal, da so lahko hekerji iz katere koli države, saj so »svobodni ljudje, tako kot umetniki«. Priznal je, da bi lahko kak domoljuben ruski heker ukrepal proti tistim, ki so kritični do njegove države. Je pa zatrdil, da se Rusija »v take stvari nikoli ne vpleta na državni ravni«.