Po zakonu mora ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve vsakih pet let izračunati znesek minimalnih življenjskih stroškov ter potem zvišati denarno socialno pomoč, če je to potrebno. Zadnji izračun je bil narejen leta 2009, novega pa še ni.

Enajstega julija lani je ministrica za delo, družino in socialne zadeve Anja Kopač Mrak na poslansko vprašanje Mihe Kordiša iz Združene levice odgovorila, da bo novi izračun minimalnih življenjskih stroškov znan do konca leta 2016. Maja letos pa je ministrica v državnem zboru povedala, da bodo s podatki javnost seznanili, takoj ko bodo pripravljeni.

Izračun stroškov je ministrstvo naročilo prvega julija 2016 od Inštituta za ekonomska raziskovanja (IER), tako kot pred osmimi leti. Podlaga, na kateri bi lahko naredili nov izračun, pa je bila pripravljena šele oktobra lani. Takrat je namreč statistični urad objavil rezultate ankete o porabi gospodinjstev v letu 2015. Pred tem je bila ta anketa nazadnje opravljena za leto 2012.

Čakajoč na ministrstvo

Poročilo o raziskavi o minimalnih življenjskih stroških so z IER na ministrstvo poslali februarja letos. Ministrstvo je zahtevalo manjše popravke in dopolnjeno verzijo so dobili konec aprila. »Jaz sem delo na projektu zaključila in čakam na potrditev ministrstva,« pravi Nada Stropnik z IER.

Z ministrstva so nam odgovorili, da poročila še niso potrdili, ker pregledujejo dopolnitve. Njihova trenutna prioriteta je reorganizacija centrov za socialno delo, zato naj bi šele jeseni na podlagi izračuna minimalnih stroškov predlagali nove višine socialnih transferjev.

Izračun minimalnih življenjskih stroškov je zelo pomemben prav zato, ker vpliva na višino socialnih transferjev za najrevnejše. Če minimalni življenjski stroški presegajo 351 evrov na mesec, bo moralo ministrstvo povišati denarno socialno pomoč (DSP). »Odvisno od izsledkov raziskave in razmerja z minimalno plačo,« so pojasnili na ministrstvu.

Zakon določa, da ministrstvo zviša DSP pod pogojem, da znesek minimalnih življenjskih stroškov za 20 odstotkov presega znesek DSP. Ta socialni transfer, ki je namenjen najrevnejšim prebivalcem Slovenije, zdaj znaša 292 evrov mesečno. Skoraj zagotovo bo pogoj za zvišanje izpolnjen, razen če so se stroški življenja od leta 2009 zelo znižali, saj je takrat IER izračunal, da bi moral v Sloveniji vsak prejemati najmanj 385 evrov na mesec.

Minimum 385 evrov, damo vam 292 evrov

Ministrstvo, kjer je bila sedanja ministrica takrat državna sekretarka, je leta 2009 potem ocenilo, da zaradi krize, nadzora nad javnimi izdatki in konkurenčnosti gospodarstva »tako drastično zvišanje minimalnih dohodkov ni realno izvedljivo«. DSP bi se morala zvišati z 230 evrov na 385 evrov.

Odločili so, da DSP zvišajo na samo 308 evrov mesečno, še preden je bil ta znesek uveljavljen, pa ga je vlada Boruta Pahorja z varčevalnim zakonom znižala na 289 evrov. Potem ga je vlada Janeza Janše s še enim varčevalnim zakonom leta 2012 znižala na 260 evrov. Šele z začetkom lanskega leta ga je vlada Mira Cerarja dvignila na 289 evrov, zaradi inflacije pa se je do danes zvišal na 292 evra.