Največja hrvaška stranka HDZ je v obeh krogih hrvaških lokalnih volitev pometla s konkurenco. Vodila bo skoraj polovico od 576 hrvaških županij, mest in občin. Široki nedeljski nasmešek premierja in predsednika HDZ Andreja Plenkovića pa je hitro izpuhtel, kajti sledi teden reševanja nacionalne politične krize. Na Hrvaškem čakajo na njegov predlog novih vladnih imen, potem ko je konec aprila odstavil štiri ministre stranke Most neodvisnih list. Stabilne saborske podpore ni na obzorju, če ne bo novih nepričakovanih preobratov.

Obtožbe o prevari v Splitu

Po lokalnih volitvah na Hrvaškem praviloma vse stranke razglasijo zmago, ker trdijo, da so uresničile cilje. Toda letos razen HDZ nihče ni imel prevelikih razlogov za slavje. HDZ je zakoličila svojo oblast v Dalmaciji in Slavoniji, medtem ko je opozicija obdržala severozahod države, Primorje in Istro. Za Plenkovića je eden ključnih nedeljskih uspehov tesna zmaga kandidata HDZ Andra Krstulovića Opare v Splitu, kar je pomenilo, da so dobili vsaj enega asa v pokru štirih največjih hrvaških mest. Splitska zmaga je bila balzam po polomijah v prvem krogu županskih volitev v Zagrebu in na Reki.

Krstulović Opara je dobil približno 1000 glasov več kot nekdanji splitski župan Željko Kerum, ki se ne more sprijazniti s porazom in je napovedal pritožbo državni volilni komisiji. HDZ je obtožil volilne prevare, ker meni, da so bile številne glasovnice, na katerih je bilo obkroženo njegovo ime, »popravljene« in so končale med neveljavnimi. V Splitu je bilo neveljavnih listkov skoraj deset odstotkov, štirikrat več kot na volitvah za predsednika splitsko-dalmatinske županije, ki so potekale isti dan in na katerih je prav tako zmagal kandidat HDZ.

SDP in Most opešala

Socialdemokrati se tolažijo, da so v končnici obdržali vodilno vlogo v približno enakem številu županij, mest in občin kot pred štirimi leti. Nimajo več župana Splita, z izjemo Reke so na koncu pobrali drobtine. Socialdemokracija je na vzhodu in jugu države praktično izginila. Volilni izidi so potrdili krizo kadrovskih zmožnosti in vodstva SDP, v kateri privrženci nekdanjega predsednika stranke Zorana Milanovića že zahtevajo odgovornost njegovega naslednika Davorja Bernardića.

Most v nedeljo ni osvojil nobene županije niti mesta, potem ko je v prvemu krogu dobil več deset svetnikov v županijskih skupščinah v različnih delih države, kar so ocenili kot velik uspeh. Boleči poraz v Metkoviću »za samo 129 glasov« so pojasnili s prihodom volilcev HDZ iz BiH, ki imajo prijavljen naslov v Metkoviću. Kljub temu so pokazali, da so lahko resna konkurenca HDZ, a zgolj v Dalmaciji. Po naslednjih parlamentarnih volitvah bo jasno, ali se bodo morali zadovoljiti, da so močna dalmatinska platforma ali pa se bodo obdržali kot tretja politična stranka na Hrvaškem.

Obtožbe o korupciji niso ovira

Volilci znova niso kaznovali politikov zaradi različnih afer. Zagrebški župan Milan Bandić je dosegel šesto zaporedno zmago na županskih volitvah v prestolnici kljub dvema nepravnomočnima obtožnicama zaradi korupcije. V Varaždinu je v nedeljo prepričljivo zmagal nekdanji župan Ivan Čehok, proti kateremu potekajo sojenja zaradi korupcije. Volilni posel je že v prvemu krogu opravil župan Virovitice Ivica Kirin, ki je med obtoženci v največji hrvaški korupcijski aferi Fimi media.

Bandić je v nedeljo premagal levosredinsko kandidatko Anko Mrak Taritaš (HNS), ki ji je mrak na oči padel tudi zaradi ugibanj o spogledovanju predsednika HNS Ivana Vrdoljaka s premierjem Plenkovićem. Vrdoljak je danes končno priznal, da sta se res pogovarjala o podpori vladi, a bo o tem, kot tudi o usodi Vrdoljaka danes odločal vrh stranke. Vrdoljak ni osamljen v prizadevanjih, da bi uresničil desnosredinsko-liberalno koalicijo, med nasprotniki pa je tudi častna predsednica stranke in nekdanja zunanja ministrica Vesna Pusić.

Plenković se je po lokalnih volitvah hitro znova osredotočil na nacionalne teme in je pozval »vse pogumne«, naj podprejo njegovo vlado, kar lahko pomeni, da večine v saboru še ni oblikoval. Na Hrvaškem pričakujejo, da bo do konca tedna predlagal nove ministre. Če ne bo dobil zadostne podpore v parlamentu, so pred vrati tretje parlamentarne volitve v dveh letih. Zdi sicer se, da je Plenković v ugodnem položaju glede na izide lokalnih volitev, vendar so parlamentarne volitve nekaj povsem drugega, tudi volilna udeležba je praviloma občutno višja.