Eden prvih nenaklonjenih in odmevnih odzivov na Trumpovo odločitev za odstop od pariškega sporazuma je prišel iz ZDA. V svojem govoru je ameriški predsednik namreč dejal, da je bil izvoljen za zastopanje prebivalcev Pittsburgha in ne Pariza. Župan nekdaj cvetočega industrijskega mesta ZDA Bill Peduto pa je predsednika ZDA opozoril, da je Clintonova tam dobila 80 odstotkov glasov, in zagotovil, da bo mesto še naprej zavezano ciljem podnebnega sporazuma. Tvitnil je tudi, da večina prebivalcev v vseh zveznih državah ZDA podpira pariški sporazum.

Negativne reakcije so prišle tudi od ameriškega gospodarstva. Ustanovitelj podjetij Space X in Tesla Elon Musk je odstopil iz vseh treh svetovalnih odborov Bele hiše, katerih član je bil. Enako je storil tudi glavni izvršni direktor Disneyja Bob Iger. Ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg je sporočil, da je Trumpova odločitev slaba za okolje, ekonomijo in prihodnost otrok.

Ameriška podjetja morajo pozabiti na administracijo pri reševanju podnebnih vprašanj

Glavni izvršni direktor podjetja General Electric Jeff Immelt je izrazil razočaranje in poudaril, da morajo sedaj podjetja prevzeti vodstvo in pozabiti na ameriško administracijo. Največja svetovna trgovina Walmart je sporočila, da je zaveza obnovljivi energiji in zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov že desetletje vpeta v njihovo poslovanje in bo še naprej. Walmart je zato pozval zvezne države, naj sodelujejo. Podoben poziv je prišel tudi od Amazona, zavezo zmanjšanju toplogrednih plinov pa sta izrazili avtomobilski podjetji General Motors in Ford.

Razočaranje nad Trumpom je izrazil tudi predsednik Microsofta Brad Smith, milijarder Tom Steyer pa meni, da je Trump izvedel napad na prihodnost ameriškega ljudstva, in za ta naklepen zločin ni nobenega opravičila.

Trumpovi odločitvi naklonjeni predvsem republikanci

Vodja republikanske senatne večine Mitch McConnell je sporočil, da je Trump postavil delovna mesta in družine pred levičarsko ideologijo in si zasluži pohvalo. Republikanski predsednik predstavniškega doma kongresa Paul Ryan je menil, da je bil sporazum slab za Ameriko, in je umik pozdravil. Na ameriški televiziji Fox in v konservativnih medijih so odločitev ameriškega predsednika hvalili z utemeljitvami, da znanost ni enotna glede nevarnosti podnebnih sprememb.

Vodja senatnih demokratov Chuck Schumer je odločitev opredelil kot uničujočo napako zgodovinskih razsežnosti in eno najslabših političnih potez 21. stoletja. Ostro ga je napadel demokratski guverner Kalifornije Jerry Brown, ki je pozval vse države in lokalne vlade, naj pripravijo svoj lasten okoljski dogovor. Da je odločitev Donalda Trumpa korak nazaj, pa je prepričan tudi podpisnik pariškega sporazuma Barack Obama.

Zelo razočaran je tudi generalni sekretar ZN Antonio Guterres, ki je preko svojega tiskovnega predstavnika Stephana Dujarrica sporočil, da je ameriško vodstvo pri okoljskih vprašanjih ključnega pomena. Guterres sicer meni, da je transformacija zajeta v pariškem podnebnem sporazumu že dobro na poti in da bodo države, mesta ter podjetja po svetu še naprej skrbela za vizijo in vodstvo. Sam bo sicer skušal še naprej sodelovati z ameriško vlado za izgradnjo »trajne prihodnosti, od katere so odvisni naši otroci«.

Obžalovanje odstopa ZDA iz pariškega sporazuma je prek twitterja izrazil tudi slovenski premier Miro Cerar, ki je dodal, da “Slovenija ostaja zavezana varovanju našega planeta”.

Macron nezadovoljne Američane pozval, naj se preselijo v Francijo

Znova je bila do Trumpa kritična tudi nemška kanclerka Angela Merkel, ki je njegovo odločitev označila za “najmileje rečeno zelo obžalovanja vredno”.

“Vsem, ki verjamejo, da je prihodnost našega planeta pomembna, sporočam: Nadaljujmo skupaj po takšni poti, da bomo uspešni v zaščiti matere Zemlje,” je povedala nemška kanclerka.

Hudomušno pa se je na račun Trumpove odločitve pošalil francoski predsednik Emmanuel Macron. V tvitu je spremenil Trumpov predvolilni slogan. Poleg tega je v sporočilu za javnost, ki ga je podal v angleščini, zagotovil vsem ameriškim znanstvenikom, poslovnežem in državljanom, ki niso zadovoljni s Trumpovo odločitvijo, da lahko v Franciji najdejo svojo drugo domovino. “Pozivam vas, pridite sem. Sodelujte z nami pri konkretnih rešitvah za naše podnebje in okolje,” je nadaljeval francoski predsednik.