Košarkarska sezona v Sloveniji je končana, klubi pa že pogledujejo proti prihodnji in vlečejo prve poteze. Najbolj zanimivo bo poleti dogajanje pri pokalnem in državnem prvaku Olimpiji, ki bo dobila novega predsednika Tomaža Berločnika in generalnega pokrovitelja Petrol. Skupaj s Petrom Vilfanom, Dušanom Hauptmanom in Jako Daneuom smo na Dnevniku za igralca sezone izbrali Devina Oliverja, strokovni sodelavci pa so v naslednjih vrsticah strnili misli o pretekli sezoni, kakovosti državnega prvenstva in še marsičem.

Gašper Okorn presenetil

»Da so v državnem prvenstvu vsi klubi igrali od začetka, je bila dobra in potrebna poteza košarkarske zveze. Kakor koli obrnemo, sta Olimpija in Krka na gostovanjih pritegnili več gledalcev, poleg tega so bili bolj motivirani tudi nasprotni igralci,« je uvodoma povedal Peter Vilfan. Nekdanji svetovni prvak z reprezentanco Jugoslavije meni, da se moramo naučiti na stvari gledati realno. Slovenska klubska košarka je v krizi, a se je s tem treba sprijazniti. »Če se ne sprijazniš s sedanjostjo in si rečeš, da smo zdaj tu, želimo pa tja, kjer smo že bili, ne bo napredka. Poglejte zadovoljstvo, veselje in navdušenje igralcev Olimpije, ko so osvojili naslov prvaka. In poglejte zdaj razpoloženje v javnosti. Kar naenkrat se na neki način košarka po malem prebuja, povečalo se je zanimanje ljudi, pokroviteljev, mladih…« pravi Vilfan, ki brez kančka dvoma poudari, da bi bila močna, dobra in evropska Olimpija pravi vlečni konj, ki bi slovensko klubsko košarko lahko potegnil iz brezna.

Nekdanji član Maribora, Olimpije, Jugoplastike in Partizana je v finalu državnega prvenstva užival, a znova poudaril, da je bilo prikazano trenutna realnost slovenske košarke. »Rogaška ni več presenečenje, saj je v slovenski ligi že nekaj časa določen dejavnik. Pri Olimpiji me je presenetil Gašper Okorn. Ko je prišel, se je namreč lovil. Vse skupaj ni kazalo najbolje, a kakor koli obrnemo, je to ekipo zmotiviral, kot je ni noben trener v zadnjih osmih letih.« Vilfan se je na koncu dotaknil še odločitve zveze, da bo v prihodnji sezoni v državnem prvenstvu sodelovalo deset klubov in ne več 12. Pravi, da je treba biti v tem primeru fleksibilen. »Če ocenimo, da je trenutna kakovost preslaba za 12 klubov, je prav, da se odločimo za deset. A če se čez leto, dve ali tri pojavita denimo še dva močna kluba, jima ne smemo zapirati vrat.«

Pomanjkanje strokovnega kadra

Tudi Dušan Hauptman, nekdanji dolgoletni član Olimpije in slovenski reprezentant, se strinja, da je državno prvenstvo s sodelovanjem Olimpije in Krke pridobilo zanimivost. »To mi je bilo že od nekdaj blizu in je najbolj pošteno do gledalcev, igralcev in klubov. Prvenstvo je bilo tako bolj pestro in tudi medijsko bolje pokrito,« je svoje razmišljanje predstavil Dušan Hauptman, ki je ob spremljanju tekem opazil, da je kakovost košarke ostala na isti ravni kot v preteklih letih. »Trend se bo nadaljeval, dokler ne bodo klubi imeli posameznika ali dveh, ki bosta močno izstopala in s tem za seboj potegnila tudi druge.«

Hauptman je med problemi prvoligašev izpostavil dejstvo, da se premalo igralnega časa ponuja mladim igralcem. »Pri tem imam v mislih predvsem domače mlade igralce. Enostavno imamo v majhni Sloveniji problem pomanjkanja ustreznega strokovnega kadra in pomanjkanja poguma trenerjev in vodstev klubov, da bi investirali v mlade. Je pa to kompleksna zadeva. V teoriji je lahko reči, da naj stavimo na mlade, stvar pa je nato težje spraviti v realizacijo, ker se od klubov pričakujejo tudi zmage.« Nekdanji ostrostrelec za tri točke se veseli napovedi, da bo Olimpija v prihodnje znova ciljala višje. Pravi, da slovenska košarka potrebuje vlečnega konja, kamor si bodo mladi želeli iti in ga bodo tekmeci želeli premagovati. »To pa je pri nas lahko glede na vse okoliščine le Olimpija. Čas je za preobrat, saj so košarko po popularnosti prehiteli nogomet, odbojka in rokomet.«

Berločnik s prišepetovalci

Da predvsem Olimpiji zaradi igranja od začetka državnega prvenstva ni bilo lahko, meni tudi tretji Dnevnikov strokovni sodelavec Jaka Daneu. Predvsem v luči mladih, pravi, ki za napredek potrebujejo čim več treningov, teh pa ob napornem urniku tekem ni bilo. »Takole na prvo žogo pa bi na koncu rekel, da jim je celo pomagalo,« je nekdanji obrambni specialist predstavil še drugo plat zgodbe. Kakovost košarke v državnem prvenstvu ga ni navdušila, a je izpostavil izenačenost in zanimivost. Tudi on bi na parketu rad gledal več mladih obrazov, a pri tem poudarja: »Mladi si morajo s prizadevnostjo in pravim odnosom priboriti zaupanje trenerja. Nič jim ne sme biti podarjeno. Zagotovo pa je težko, če se trener vsako leto zamenja, kar je trend pri naših klubih. Vsak strateg, ki pride, najprej zaupa izkušenim igralcem, kar je povsem logično. Ob tem pa je treba še dodati, da najboljših mladih košarkarjev v Sloveniji ni, saj gredo študirat v Ameriko ali jih poberejo drugi evropski klubi.«

Sin najboljšega slovenskega košarkarja vseh časov Iva Daneua je pričakoval, da bo v finalu igrala novomeška Krka, za Rogaško pa pravi, da ji je na koncu zmanjkalo igralcev v rotaciji, poleg tega pa jim je v ključnih trenutkih manjkalo izkušenj. »Posebno kakovostne igre v finalu ni bilo mogoče spremljati. Olimpija je imela najboljše posameznike, kar je na koncu tudi odločilo. Slovenska košarka potrebuje močno Olimpijo, saj bi se posledično dvignili tudi drugi klubi. Ko je padla, so tudi drugi začeli stagnirati. Krka je denimo zmanjševala proračun, kar je povsem nelogično. Dolgovi kluba se urejajo, kako naprej, pa je druga zgodba. Nov predsednik ima zagotovo cel kup prišepetovalcev. Bomo videli, kako se bo odločil.«