Starec na invalidskem vozičku, ki so ga danes pripeljali na predobravnavni narok na mariborskem okrožnem sodišču, je dajal vtis povsem oslabele osebe. Roke so se mu tresle, njegov pogled je bil odstoten. A sočutja ni vzbujal pri nikomer, predsedujoča sodnica Tanja Rot je celo odkrito podvomila, da je zdravstveno stanje 87-letnega Ivana Grobina tako slabo, kot naj bi se zdelo.

Grobin je obtožen enega najhujših kaznivih dejanj v kazenskem zakoniku, umora iz maščevanja. Kot trdi tožilstvo, ga je zagrešil 28. januarja letos okoli 20. ure v stanovanjskem bloku v mariborski mestni četrti Tabor. Tisto soboto je v spalnici umoril svojo 70-letno zunajzakonsko partnerico Ano Rambaher. Ko je ležala v postelji, jo je iz neposredne bližine ustrelil v zatilje s pištolo kalibra 7,65 milimetra, za katero ni imel dovoljenja.

Iz obtožnice izhaja, da je bil motiv maščevanje. Oškodovanka se je namreč uprla Grobinovim zahtevam. Pred časom sta se sporekla zaradi denarja, natančneje zaradi prodaje njenega vikenda. Grobin naj bi terjal, da mu izplača del kupnine, Rambaherjeva pa naj bi denar skrila in mu trdila, da ga je izročila hčerki. Prav tako naj bi obtoženka usodnega dne vztrajala, da naj se izseli iz njenega stanovanja, v katerem sta skupaj živela približno deset let.

Žrtev zaradi poškodb umrla šele zjutraj

Po prvotnem okrutnem načrtu se je 87-letni obdolženec nameraval izogniti sojenju. Vendar mu je poskus samomora spodletel. Padel je v nezavest in ko se je zbudil v nedeljo okoli 8. ure, je poklical na pomoč reševalce. Izkazalo se je, da je bila oškodovanka tedaj še živa, vendar je kljub takojšnji zdravstveni pomoči ob 8.11 umrla zaradi poškodb. Življenje storilca ni bilo ogroženo, po opravljenem zdravljenju v UKC Maribor so ga premestili na forenzični oddelek na mariborski psihiatriji.

Policija je po končani preiskavi potrdila resničnost neuradnih informacij, da se je pokojna bala svojega prepirljivega partnerja. Čeprav je bil do nje več let fizično nasilen, nikoli ni poklicala na pomoč policije. »Nasilje je omenjala svojim bližnjim, ampak je od njih hkrati zahtevala, da naj se ne vtikajo v njuno razmerje,« je februarja pojasnil Robert Munda, vodja mariborskih kriminalistov. »Ste razumeli obtožbo?« je sodnica danes vprašala Grobina. »Ne slišim,« ji je odvrnil. »Ali se delate, da ne slišite, ali res ne slišite?« je glasneje ponovila Rotova. »Slabo sliši,« je namesto njega odgovoril zdravstveni tehnik, ki je obtoženega pospremil v sodno dvorano.

Psihiater je bil prepričan o njegovi prištevnosti

»Malo se zagotovo dela,« je bila sumničava sodnica. »Imam občutek, da dejansko ne razume,« ji je razložil zagovornik Tomaž Žiger. »Mnenje izvedenca je nasprotno,« mu je odvrnila sodnica. Psihiater je namreč 16. februarja pregledal obdolženca in tedaj ocenil, da je bil v času storitve kaznivega dejanja prišteven in da je bil zmožen razumeti pomen in posledice svojih ravnanj.

»V minulih mesecih se je zdravje moje stranke občutno poslabšalo,« je trdil Žiger in predlagal dopolnitev izvedenskega mnenja, čemur pa je okrožna tožilka Nevenka Berdnik nasprotovala. Sodnico je še zanimalo, ali obtoženi ve, zakaj so ga pripeljali na sodišče. Grobin ji je prikimal. Vsebine obtožnice pa da ne pozna. »Nisem je mogel prebrati, ker sem oslepljen,« ji je razložil. »Imam sivo mreno.« Tožilka je zatem glasno prebrala, kaj mu očita, na prebrano pa se je Grobin odzval z gesto, da nič ni slišal. »Nimam druge možnosti, kot da prekinem narok,« je razložila Rotova. Odredila bo, da naj obtoženega pregleda specialist in mu predpiše slušni aparat, da bo lahko spremljal sojenje, ki se bo nadaljevalo 22. junija.