Kot je povedal Kaiser, je inšpektorica opravila nadzor v okviru zakonskih pooblastil, ki jih ima, če pride do izrednega dogodka ali do okoljske nesreče. Po opravljenem nadzoru je okoljska inšpektorica v izogib morebitnim dodatnim težavam prepovedala sprejemanje novih odpadkov na lokaciji.

»Že s tem, ko je prišlo do požara in je naprava poškodovana, je težko reči, kaj bo treba narediti, da bo začela spet normalno delovati, zato je nesmiselno in bi lahko bila nevarnost še večja, če bi se odpadki še dovažali tja,« je dejal prvi mož inšpekcije.

Izdaja zgolj ustne odločbe je po njegovem v skladu z upravnim postopkom. Če namreč inšpektor na kraju dogodka ugotovi, da je potrebno interventno izreči ukrep, izda ustno odločbo, nato pa mora v osmih dneh izdati še pisno odločbo. Po zagotovilih inšpektorice se bo to morda zgodilo še danes ali najpozneje v torek, je dejal Kaiser.

Dovoljenje za izvoz

Kemis ima sicer še vedno dovoljenje za izvoz odpadkov oziroma mu je bilo celo odrejeno, da mora v okviru sanacije poskrbeti za že sprejete odpadke. Nove nevarne odpadke, ki nastajajo v Sloveniji, pa bodo do vzpostavitve normalnih razmer lahko vozili v druga tovrstna podjetja v Sloveniji ali tudi v tujino.

Odločba o prepovedi velja od petka dalje in morebitna pritožba ne zadrži njene izvršbe, za zdaj pa nimajo informacij, da bi jo v podjetju kršili. V tem primeru bi inšpekcija ukrepala v skladu s pristojnostmi, je dejal Kaiser in dodal, da drugih okoljevarstvenih nepravilnosti doslej v Kemisu še niso ugotovili, saj ugotovitveni postopek še teče.

»Dokler sanacije ne bo zaključena, bo Kemis pod stalnim nadzorom naše inšpekcije. Že zato, da bo z odpadki, ki jih bo podjetje pospravilo na lokaciji, ravnalo tako kot je treba. Ko bodo vzpostavili normalno stanje, bo še en nadzor, kot predvidevajo predpisi. Gre za en redni pregled v času od enega do treh let. Glede na dogodek bo Kemis verjetno padel v najvišjo kategorijo tveganja. To pomeni, da bodo tam zelo verjetno potekali letni inšpekcijski pregledi,« je dejal direktor inšpekcije.

Okoljevarstveno dovoljenje ni bilo odvzeto

Podjetju za zdaj ne bo treba pridobivati novega okoljevarstvenega dovoljenja, saj mu ga niso odvzeli. To lahko stori Agencija za okolje (Arso). Ena od možnosti je, da to stori na predlog inšpektorja za okolje, a le v primeru, če je ta izdal odločbo, zavezanec pa je kljub pravnomočnosti ni spoštoval.

Kaiser je ob tem še ocenil, da bi v konkretnem primeru morale kaj reči tudi druge pristojne službe, zlasti požarna inšpekcija. Nekateri drugi obrati v Sloveniji, ki se ukvarjajo z nevarnimi odpadki, imajo namreč nameščen sistem za avtomatsko gašenje požara s peno. "Če bi ga tukaj imeli, verjetno danes dogodka ne bi obravnavali," je dejal in napovedal izredno akcijo nadzora tovrstnih podjetij.

O primernosti lokacije na Vrhniki se ni želel opredeljevati, saj bo moral svoje opraviti Arso. Če bodo podane pravne podlage, da lahko predlagajo odvzem okoljevarstvenega dovoljenja, bodo to tudi storili, je poudaril Kaiser.