Pozornost ameriških medijev v zvezi s preiskovanjem ruskih povezav z administracijo Donalda Trumpa se je zdaj usmerila še na njegovega zeta Jareda Kushnerja. Washington Post ga je v preiskavi FBI označil kot osebo posebnega interesa, tako da se za zdaj še ugiba, ali v njej nastopa kot priča ali kot osumljenec. Omenjeni časnik je že prejšnji teden poročal, da se je pod drobnogledom FBI znašla oseba iz najbližjega predsednikovega kroga, glede na to, da informacije iz ameriških državnih organov zadnje čase hitro curljajo v medije – tudi tiste, ki jih jim je zaupala britanska policija – pa je bilo kmalu znano, da gre za moža Trumpove hčere Ivanke.

Rusko močvirje vse večje

Preiskava, ki se je začela z domnevo ruskega vpletanja v ameriške predsedniške volitve, dobiva vse širši obseg zaradi morebitnih nezakonitih finančnih transakcij predsednikovih sodelavcev. Trenutno je med njimi najbolj izpostavljen že nekdanji svetovalec za nacionalno varnost Michael Flynn, s katerim se ukvarjajo njegov bivši »delodajalec« Pentagon, FBI in senatni odbor za obveščevalne zadeve. Slednji je od njega zahteval predajo dokumentov o stikih z ruskimi predstavniki, kar pa je Flynn zavrnil s sklicevanjem na peti ustavni amandma, ki obdolžence pri pričevanju varuje pred samoobdolžitvijo. Argument ne zdrži resne pravne presoje, pravi razlog za njegovo ravnanje ob senatni zahtevi pa je možnost, da bi njegove tamkajšnje odgovore uporabilo tožilstvo, ki proti njemu vodi kazensko preiskavo. Splošna ocena je, da se na koncu ne bi izognil zaporu, manj jasno je, zakaj ga Trump še zagovarja. Eni menijo, da ga podpira v skrbi, da bi kaj neprijetnega zanj razkril, drugi pa to pripisujejo Trumpovi prislovični trmi. Zanj naj bi bilo bolj odločilno napovedano pričanje odstavljenega direktorja FBI Jamesa Comeyja o tem, ali je res oviral preiskavo zveznega preiskovalnega urada o ruskih povezavah sedanje administracije.

Povrhu še nepotizem

Jared Kushner je prek svojih odvetnikov sporočil, da je svojo »pripravljenost za prostovoljno delitev informacij s kongresom o svojih srečanjih (z Rusi)« izkazal že prej. Dodal je, da je to pripravljen storiti tudi v prihodnje, če bo pozvan ali povezan s katero koli kongresno preiskavo. Ameriški mediji ocenjujejo, da je že sedanji Kushnerjev položaj višjega predsednikovega svetovalca poln etičnih prekrškov ali še česa hujšega, sama srečanja z Rusi, ki so jih imeli nenavadno veliko tudi drugi Trumpovi sedanji in bivši sodelavci, pa so problematična bolj zato, ker ni znano, o čem so se dogovarjali in kakšne (bivše) posle prikrivajo. S tem se zdaj ukvarja tudi posebni tožilec in direktor FBI pred Comeyjem Robert Mueller.