Država ne bo le subvencionirala nakupa učnih gradiv za prvošolce, ampak ga bo financirala v celoti, je danes javnost in založnike mirila ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič, a vsaj založnikov ni prepričala.

Trideset evrov le ključ za razdelitev sredstev

Šole, je pojasnjevala ministrica, bodo v prihodnjem šolskem letu skupaj znova dobile tri milijone evrov, tako kot v minulih dveh letih. Od tega bo vsaka šola dobila vsoto, preračunano po posebni formuli glede na število učencev. Vsak prvošolec bo »vreden« šest točk, točka bo znašala 5 evrov, vsak učenec od 2. do 9. razreda pa 3,2 točke. Vrednost točke se bo lahko v prihodnjih letih povečevala.

Ministrica je ob tem zanikala, kar so v svojih »okrožnicah« šolam poudarjali založniki: da trideset evrov na prvošolca ne bo zadoščalo za nakup kompleta učbeniških gradiv, saj ti stanejo od 30 do 120 evrov. Šole bodo lahko kupile tudi dražje komplete za prvošolce, je dejala, toda »ravnatelji in učitelji bodo morali ob soglasju staršev avtonomno in strokovno načrtovati nakupe za dve leti vnaprej in se pri nakupih učbenikov in delovnih zvezkov odločati glede na kakovost z učbenikov, zatečeno stanje in prihodnje potrebe šole«. Nekatere šole, je bilo še slišati, se bodo odločale za dražje, druge za cenejše učbeniške komplete, nekatere le za del kompleta ali e-učbenike. So pa tudi take šole, ki učnih gradiv za prve razrede ne bodo kupovale, ker jih ne potrebujejo.

Trikrat tri ni dvanajst

Ministrici založniki očitajo, da zavaja starše in se gre predvolilne igre. »Vrednost vseh knjig v učbeniških skladih znaša okoli 13 milijonov evrov. Preprost izračun pokaže, da so šole predlani, lani in letos dobile skupaj le 9 milijonov evrov. Tega denarja je torej premalo, da bi lahko rekli, da so skladi obnovljeni,« trdi Rok Kvaternik iz založbe Rokus - Klett. Na ministrstvu odgovarjajo, da je treba med drugim upoštevati, da so nekatere šole v minulih letih obnavljale učbeniške sklade iz drugih virov: občinskega, z denarjem od najema telovadnic itd.

Kvaternik tudi dokazuje, da bodo šole z denarjem lahko zamenjale le neveljavne učbenike, ne pa tudi poškodovanih oziroma izrabljenih. »V letošnjem letu je po dostopnih podatkih neveljavnih le še za 1,2 milijona evrov učbenikov. Toda septembra bo v šolskih skladih še za 4,9 milijona evrov učbenikov, ki bodo uporabljeni četrtič.« Po Kvaternikovem mnenju to pomeni, da bo tretjina učbenikov v skladih v »razpadlem stanju«.

Predsednik Združenja aktivov svetov staršev Anton Meden pa se boji, da bo ministrstvo sredstva za obnovo učbeniških skladov in nakup gradiv za prvošolce dobilo tako, da bo za toliko zmanjšalo sredstva za materialne stroške. »Za jasen izračun bi potrebovali podatke, koliko denarja so šole dobile za materialne stroške v letih od 2012 do danes, a teh podatkov nam doslej kljub trudu še ni uspelo pridobiti.«