V najobsežnejšem kibernetskem napadu doslej je bilo prizadetih več sto tisoč računalnikov v okoli 150 državah. Začel se je v petek, njegove tarče pa so bile med drugim banke, bolnišnice in vladni uradi. Napadalci so izkoristili šibke točke v starejših Microsoftovih operacijskih sistemih in z izsiljevalskim virusom, imenovanim WannaCry, blokirali delovanje računalnikov, dokler ne bi bila v virtualni valuti bitcoin izplačana odkupnina. Med drugim je virus štrene zmešala tudi novomeškemu Revozu, za odklenitev posameznega računalnika pa zahtevala odkupnino v vrednosti 300 ameriških dolarjev.

Microsoft je krivdo za tolikšen obseg škode zvalil na vlade in varnostne agencije, ki o odkritih ranljivostih v programski opremi ne poročajo javno, temveč jih raje skrivajo in izkoriščajo v svoje namene.

Europol: Razmere so stabilne

Razmere v Evropi se zdijo stabilne, je danes sporočil Europol in stanje označil kot uspeh. Tako evropske vlade kot podjetja so se tako z začetkom novega delovnega tedna očitno izognile »kibernetskemu kaosu«, so dodali.

Kot se zdi, so odgovorni za spletno varnost minuli konec tedna »naredili domačo nalogo« in posodobili varnostno programsko opremo, je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal tiskovni predstavnik Europola Jan Op Gen Oorth.

Izvršni direktor Europola Rob Wainwright je v nedeljo posvaril, da bi se lahko razmere poslabšale ob današnji vrnitvi zaposlenih na delovna mesta, ko bi se znova prijavili na računalnike.

Kot je še dejal Gen Oorth, je še prezgodaj, da bi lahko rekli, kdo stoji za napadom. Trenutno si prizadevajo izdelati program za dekodiranje izsiljevalskega virusa, imenovanega WannaCry.

»Kar se vira teh groženj tiče, je vodstvo Microsofta samo opozorilo, da je virus prišel od posebnih služb v ZDA,« je danes v Pekingu, kjer se je udeležil vrha pobude o novi svilni poti poudaril ruski predsednik Vladimir Putin. ZDA so namreč že večkrat obtožile Rusijo, da je med glavnimi načrtovalci kibernetskih napadov na interese Zahoda.

Na tisoče računalnikov tarča napada tudi na Kitajskem

Danes je kitajski dobavitelj varnostne opreme sporočil, da je bilo prizadetih tudi več sto tisoč računalnikov na približno 30.000 institucijah, vključno z vladnimi agencijami, na Kitajskem.

Napad je sicer najbolj prizadel državne bolnišnice v Britaniji, kjer so hekerji zaklenili računalniške sisteme v 48 bolnišnicah v Angliji in v 13 na Škotskem.

V Sloveniji so prijavili osem napadov, med drugim v novomeškem Revozu, kjer pa so davi proizvodnjo ponovno zagnali. Tamkajšnja zaustavitev dela je povzročila izpad izdelave več kot 400 vozil, za skupno oceno škode pa bo treba še malo počakati.