Po navedbah 22-letnega britanskega varnostnega strokovnjaka s psevdonimom MalwareTech, ki je pomagal pri omejitvi tokratnega napada, v kratkem grozi nov napad, in sicer »prav mogoče, da v ponedeljek«, dodaja BBC. Pomembno je predvsem, da skrbniki sistemov naložijo ustrezne posodobitve, ki odpravljajo predmetno varnostno ranljivost Microsoftovega sistema MS17-10. Zaustavitev virusa sicer ne bo pomagala tistim, katerih računalniki so z njim že okuženi, možno pa je, da se bodo nekatere različice virusa kljub tej preprečitvi širile naprej, danes poroča britanski časnik Guardian.

V napadu so hekerji uporabili programsko opremo, ki zaklene računalnike in za ponoven dostop zahteva odkupnino 300 ameriških dolarjev v virtualni valuti bitcoin.

Pri Europolu se bojijo, da se bo v ponedeljek število žrtev napada še povečalo

Po doslej zbranih podatkih je najhujši kibernetski napad v zgodovini prizadel 200.000 računalniških sistemov v 150 državah, tudi Sloveniji. »Običajno obravnavamo približno 200 kibernetskih napadov na leto, še nikoli pa nismo videli česa podobnega,« je danes povedal izvršni direktor Europola Rob Wainwright.

Posledice napada številna podjetja in ustanove po vsem svetu še vedno odpravljajo. Zadeve spremljata tudi slovenska policija, ki je v stiku z Europolom, ter vladni urad za varovanje tajnih podatkov. Pri Europolu se sicer bojijo, da se bo število žrtev napada povečalo, »ko se bodo ljudje v ponedeljek vrnili na delo in prižgali svoje računalnike«, je povedal Wainwright.

Tudi Slovenija potrebuje nadzorni organ na področju kibernetske varnosti

Napad je sicer najbolj prizadel Rusijo, kjer so napadli njihovo največjo banko Sberbank, Indijo, Ukrajino in Tajsko, v EU pa Veliko Britanijo in Španijo. V Sloveniji je bilo prijavljenih osem primerov napada, med drugim v novomeškem Revozu, kjer so po napadu v petek zvečer ustavili proizvodnjo. Vršilec dolžnosti direktorja urada za varovanje tajnih podatkov Dobran Božič za STA opozoril, da je glede na naravo napada število uporabnikov, ki jih je napad prizadel, v resnici veliko višje.

Napadi so po pojasnilih Božiča prihajali z vsega sveta iz avtomatiziranih omrežnih sistemov. Kot pravi prvi mož urada za varovanje tajnih podatkov, so napadalci zaenkrat uspešno skriti, saj so zlonamerno programsko opremo WannaCryptor v obtok spustili iz prikritih omrežij.

Glede na naravo delovanja takšne zlonamerne programske opreme Božič verjame, da so bile žrtve tega napada naključne in da ni šlo za nek usmerjen napad na konkretno izbrane cilje. Ob tem je opozoril, da bi bila lahko situacija ob usmerjenem napadu na Slovenijo kritična.

Ob tem napadu se je po besedah Božiča izkazalo, da tudi Slovenija potrebuje nadzorni organ na področju kibernetske varnosti, ki bo predpisal in pomagal zagotavljati minimalne standarde na področju informacijske varnosti

V Veliki Britaniji prizadete predvsem zdravstvene ustanove

V Veliki Britaniji je izsiljevalski virus, ki je vdrl v Microsoftove sisteme, posebej močno prizadel računalniške sisteme zdravstvenih ustanov. Britanska notranja ministrica Amber Rudd je dejala, da so sicer od skupaj več kot 60 napadenih veliko večino do sobote zvečer ponovno usposobili.

Evropski policijski urad Europol je po napadu že napovedal kompleksno mednarodno preiskavo za identifikacijo storilcev, ki za zdaj niso znani. Širitev izsiljevalskega virusa, ki se je začela v petek, so zaustavili v soboto dopoldne.