Sally Yates je po odstopu Lorette Lynch opravljala dolžnosti pravosodne ministrice v času prehoda od administracije Baracka Obame do administracije Donalda Trumpa. Slednji jo je zaradi kljubovanja njegovemu izvršnemu ukazu o prepovedi vstopa državljanom določenih muslimanskih držav in beguncem v ZDA odpustil 30. januarja.

Ponedeljkovo zaslišanje Yatesove v pododboru za kriminal in terorizem senatnega odbora za pravosodje je minilo ob veliki pozornosti medijev zaradi še vedno nerazjasnjenega vprašanja ruskega vpletanja v ameriške volitve na strani Donalda Trumpa. Ta je v nizu tvitov že zgodaj zjutraj senatorje pozval, naj Yatesovo vprašajo, kdo je zaupne informacije o Flynnu spravil v medije. Republikanski senatorji so jo spraševali o tem, Yatesova pa je zanikala, da bi te informacije sama posredovala v medije ali da bi vedela, kdo jih je.

Trump z odpuščanjem počakal, da je novica prišla v medije

Kljub opozorilom, da Rusija lahko Flynna izsiljuje, ker je lagal o stikih in pogovorih z veleposlanikom Sergejem Kisljakom, ga Trump sprva ni odpustil. Dobra dva tedna kasneje je nekdo posredoval informacijo o tem Washington Postu, nakar je Trump zahteval vsesplošne preiskave o uhajanju informacij v javnost. Flynna je kljub temu odpustil, ker je postalo javno znano, da je o svojih stikih z Rusi med drugim lagal tudi podpredsedniku ZDA Michaelu Penceu.

Yatesova je povedala, da je glavnega pravnika Bele hiše seznanila z informacijami o Flynnu zaradi zaskrbljenosti. »Očitno nočeš, da je svetovalec za nacionalno varnost nekdo, ki ga je Rusija kompromitirala,« je dejala. Trump je to, kar je v ponedeljek povedala Yatesova na twitterju označil za »stare novice«.

Glede preiskav je za zdaj jasno, da je Flynn imel stike s Kisljakom in se je z njim pogovarjal tudi o sankcijah ZDA proti Rusiji, česar ne bi smel. Prav tako ne bi smel poleti 2016 potovati v Rusijo in za govor prejeti plačila od medija v lasti ruske vlade. Samo potovanje ne bi bilo problematično, če ne bi lagal, zaradi plačanega govora pa je zašel v večje težave.