»Naši starši in naši stari starši so že dobili vrnjeno nekaj, kar jim je bilo odvzeto z gospodarsko krizo. Tudi varčevanje pri mladih je treba čim prej odpraviti,« je včeraj poudaril predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Aleksandar Spremo. Predstavniki ŠOS so zato v državni zbor vložili pobudo volilcem za predlog zakona za urejanje položaja študentov, ki posega v več obstoječih zakonov na tem področju. »Ta zakon ni presenečenje, je odraz potreb študentov. Ureja predvsem tiste pereče problematike, ki zadevajo socialno ogrožene študente,« je pojasnil Spremo.

Od dohodnine do študentske prehrane

Predlog zakona med drugim predvideva dvig tako imenovane študentske olajšave z zdajšnjih 2477,03 evra na 3302,70 evra. S to davčno razbremenitvijo bi dijakom in študentom dvignili zaslužek, je pojasnil Spremo. Hkrati je poudaril, da je velik del študentov zaradi deprivilegiranega položaja prisiljen delati, da sploh lahko študira, med njimi pa so tudi taki, ki s svojim prihodkom finančno pomagajo družini. Predlog zakona, ki so ga vložili predstavniki ŠOS, tega absurda sicer ne odpravlja. »Na žalost je študentsko delo pri nas socialni korektiv,« je ob tem dejal Spremo. »Po drugi strani smo želeli pripraviti tudi realističen predlog, ki ne bi imel prevelikih posledic za državni proračun in tega torej ne bi mogli izkoristiti kot argument, s katerim bi nas zavrnili.«

Predlog posega tudi na področje zdravstvenega zavarovanja, kjer bi mladim prinesel obvezno zdravstveno zavarovanje po starših za celoten čas izobraževanja. »Opredelili pa smo tudi dodatne pogoje, ki preprečujejo možnost zlorab,« so pojasnili v ŠOS. Zakon bi omogočil tudi prejemanje državne štipendije tujim študentom, s tem pa po besedah Sprema uskladitev z evropsko zakonodajo. Na ŠOS si želijo tudi sprememb na področju dodatka za bivanje pri državni štipendiji in ureditev problematike študentov s posebnimi potrebami in posebnim statusom. Koriščenje subvencioniranega obroka bi z zakonom omogočili do 22. ure in med poletnimi meseci ter dvignili višino subvencije.

Zbiranje podpisov bo »mala malica«

Za vložitev predloga zakona so se po besedah Sprema odločili tudi zato, ker se zadeve na ministrskih resorjih urejajo prepočasi. »Naš zakon posega v tri resorje. Ministrstvo za zdravje nas pri tem vztrajno ignorira, z ministrstvom za delo in z ministrstvom za izobraževanja pa imamo kar konstantno komunikacijo. Na sestanku z ministrico Anjo Kopač Mrak smo te zadeve že omenjali, ampak se premikajo prepočasi,« je pojasnil.

V ŠOS pričakujejo, da bo vložitvi pobude sledila določitev 60-dnevnega roka za zbiranje 5000 podpisov. »Prepričani smo, da je 5000 podpisov za nas mala malica,« je bil optimističen Spremo in spomnil, da je vseh študentov pri nas približno 80.000. Začetek zbiranja podpisov je napovedal za 15. maj – če jim bo uspelo, bo zakon pred poslanci predvidoma jeseni.

Jim je katera izmed poslanskih skupin pri tem že obljubila podporo? »Ne. Želeli smo predvsem izkoristiti možnost ljudske iniciative. Predlog zakona bi lahko poslali tudi poslanskim skupinam in jih prosili, da ga vložijo, ampak nismo želeli, da bi imel predlog neko politično konotacijo,« je odgovoril Spremo. Priznava, da bodo na podporo poslank in poslancev verjetno vplivale tudi bližajoče se državnozborske volitve, vendar poudarja, da zakon ni populističen, temveč prinaša minimalne standarde. »Želimo si samo vrnitve tega, kar smo v preteklosti že imeli,« je povzel.