Hrvaška vlada ali tisto, kar je od nje ostalo, je danes v saboru prestalo prvi preizkus, saj opozicijski predlog nezaupnice finančnemu ministru Zdravku Mariću ni dobil potrebne večine 76 glasov v 151-članskem parlamentu. Pravzaprav je bilo glasovanje tako tesno, da ni dalo razlogov za zmagoslavje ne premierju Andreju Plenkoviću ne tistim, ki bi radi njegovo vlado spravili v hitri politični pokoj. Za odstavitev Marića je namreč glasovalo 75 poslancev, 75 jih je bilo proti, eden pa se je vzdržal. Popoln remi oziroma politični pat torej, zaradi katerega ostajajo odprta mnoga vprašanja. Prvo med njimi je to, ali premier zares ima podporo večine za novo vlado, potem ko se je politično sporekel z dosedanjo koalicijsko partnerico, stranko Most.

Petrov je odstopil sam

Opozicija je bila danes videti presenečena. Še pred nekaj dnevi so v največji opozicijski Socialdemokratski stranki (SDP), ki jo od novembra vodi Davor Bernardić, zatrjevali, da imajo za Marićev odhod 77 glasov. Potem pa se je izkazalo, da se nekateri niso držali dogovora. Med bolj izpostavljenimi je samostojna poslanka in kandidatka za zagrebško županjo Bruna Esih, ki je še pred tednom dni govorila, da Plenkovićeva vlada ne bo dobila njenega glasu. Najbolj izpostavljen pa je bil neodvisni poslanec Tomislav Saucha, nekdanji šef kabineta premierja in prejšnjega šefa SDP Zorana Milanovića. Saucha, ki je osumljen ponarejanja potnih nalogov, je kasneje izstopil iz SDP, zdaj pa se je na neki način maščeval bivši stranki, saj se je najprej podpisal pod zahtevo za Marićev odhod, potem pa si je premislil. Po glasovanju je danes trdil, da ga ni nihče kupil ali mu obljubljal umika postopkov proti njemu, ampak da ni hotel prevzeti soodgovornosti za še ene predčasne volitve na Hrvaškem.

Te so še vedno precejšnja možnost. Po glasovanju o Mariću so se zapleti namreč nadaljevali. Vladna HDZ je zahtevala glasovanje o odstavitvi predsednika sabora Boža Petrova, čigar stranka Most je zaradi spora s HDZ okoli Marića izstopila iz vlade. Ker so v stranki Most očitno verjeli, da HDZ zares ima dovolj glasov za odstavitev Petrova, je ta odstopil kar sam.

»Mrcvarjenje postopkov«

Na mesto Petrova je potem sedel eden od šestih podpredsednikov sabora, Željko Rainer iz HDZ. Opozicija je temu ostro nasprotovala, Peđa Grbin iz SDP je trdil, da gre za grobo kršitev poslovnika. Opozicija namreč trdi, da je glasovanje o Mariću pokazalo, da vlada nima več večine, ker pač ni dobila 76 glasov, medtem ko HDZ vztraja, da glasovanje o Mariću ni bilo tudi glasovanje o vladi in da bo za dokazovanje večine že še čas – če ne prej, pa takrat, ko se bo potrjevalo štiri nove ministre, ki bodo nadomestili tiste, ki so bili iz stranke Most. Kdaj se bo to zgodilo, še ni znano. Omenja se tudi možnost, da bi bilo to po lokalnih volitvah 4. junija.

Kako torej naprej? Danes bo svoje mnenje o nastali situaciji v saboru in o tem, ali ga lahko vodi Rainer, podal odbor za ustavo, poslovnik in politični sistem. SDP pa napoveduje, da bo na današnji seji podal predlog, naj šest podpredsednikov sabora med seboj izbere tehničnega predsednika, ki bi lahko dal na dnevni red samo dvoje: da se izglasuje novega predsednika sabora ali pa da se sabor razpusti.

Profesor na zagrebški pravni fakulteti dr. Vedran Đulabić je za HTV celotno dogajanje v saboru komentiral z besedami, da gre za »mrcvarjenje postopkov«. Po njegovem sicer ni nič spornega v tem, da je Rainer prevzel vodenje sabora, a mora biti to le začasno, Plenković pa da mora čim prej dokazati, da ima vlado z večinsko podporo v saboru. »Če bi bil premier res frajer, kot je dejal predsednik njegove poslanske skupine, bi že danes predlagal štiri nove ministre in bi tako že vedeli, ali ima vlada večino. Položaj bi bil kristalno jasen,« je danes za HTV dejal Đulabić.