Ministrstvo za okolje in prostor končuje javno razpravo o novih ukrepih za izboljšanje kakovosti zraka na ogroženih območjih v Ljubljani, Kranju, Zasavju, Celju, Mariboru, Murski Soboti in Novem mestu. Drugo serijo načrtov so pripravili v sodelovanju z občinami, po besedah Jožeta Jurše z ministrstva pa pričakujejo, da bodo odloke skupaj s podrobnejšimi programi ukrepov in načine njihovega financiranja vlada in občine potrdile še pred poletjem.

Več subvencij za toplotne črpalke

Novi načrti v temeljih ostajajo enaki veljavnim triletnim odlokom in še naprej slonijo na zmanjševanju onesnaženosti zraka z nevarnimi trdimi delci PM10 na področju ogrevanja, prometa in delno industrije. Vladni analitiki kar dve tretjini trdih delcev v zraku pripisujejo individualnim kurilnim napravam, po desetino izpustov naj bi prispevala promet in industrija, preostanek drugi viri.

Po novem država ob obstoječih subvencijah za energetske izboljšave v stavbah predvideva še spodbude za priključevanje novih uporabnikov na daljinsko ogrevanje. Subvencije za zamenjavo zastarelih kurilnih naprav s sodobnejšimi oziroma s toplotnimi črpalkami bi povišali, po novem pa bodo subvencije za toplotne črpalke dovoljene tudi na območjih s prednostno rabo zemeljskega plina. Še naprej pa na teh območjih ne bo mogoče pričakovati pomoči za menjavo starih kotlov z novimi kotli na lesno biomaso.

S ceste stara komunalna vozila

Za lažji prehod v trajnostno mobilnost država obljublja višje subvencije za menjavo zastarelih avtobusov mestnega potniškega prometa, ki jim bo dodala spodbude za zamenjavo zastarelih komunalnih vozil z novejšimi. Sistem izposoje koles, kot je v Ljubljani, naj bi dobila tudi druga degradirana območja z izjemo Zasavja, kjer bodo prebivalcem zaradi geografskih danosti predvidoma na voljo električna kolesa. Več ukrepov je predvidenih tudi na področju elektromobilnosti, kjer Eko sklad že subvencionira nakup električnega avtomobila.

V vsaki občini uvajajo skrbnika načrta, ki bo bedel nad izvajanjem ukrepov. Vlada je že ustanovila tudi medresorsko delovno skupino za pripravo strategije, s katero bi poskrbeli za to, da bi kakovosten slovenski les končal v izdelkih s čim višjo dodano vrednostjo, medtem ko bi v pečeh končali res le slabši kosi.