Če je ekološko, toliko bolje. Vendar je dejstvo, da se v tem trenutku ne moremo vsi prehranjevati z ekološko pridelano hrano. Je imamo premalo. Lahko pa med ponudbo izbiramo slovensko. Približno do 200 kilometrov od nas uspeva tista hrana, ki je za nas najboljša. Če je hrana blizu, se izognemo dolgim in za okolje ter ljudi močno obremenjujočim potem. Pomemben je tudi odnos do živali, ko so te še žive. Ta bistveno vpliva na kakovost mesa. Slovenski kmet ima odnos do živali, kar je čisto nekaj drugega, kot se dogaja v ogromnih farmah po svetu. Upoštevanje še nekaterih nasvetov pa poskrbi, da si zagotovimo res samo najboljši kos zase.

Prakse ozaveščenih kupcev

1. Izbiramo čim manj predelano meso. Najboljša izbira je nakup od kmeta, ki mu zaupamo. Seveda ne pozabimo na zdravstveno ustreznost mesa (VURS bdi nad registriranimi in odobrenimi obrati za proizvodnjo in predelavo mesa).

2. Ob nakupu bodimo pozorni na barvo mesa, izsušenost, izcedek in vonj. Sumljivih kosov ne kupimo. Bodimo pozorni na oznake: datum uporabe, poreklo, dodatke, navodila za pripravo.

3. Najvarneje je, da kupimo cel kos mesa. Če želimo mleto meso, zahtevajmo, da ga prodajalec zmelje iz točno izbranih kosov neposredno pred nami.

4. Kadar kupujemo mesne izdelke, izbirajmo izdelke, v katerih so vidni kosi mesa oziroma mišice. To so razne šunke, slanine, pršuti, klobase z vidnimi kosi mesa in slanine. V izdelkih, kjer meso ni vidno, se vedno prepričajmo o dodatkih, vsebnosti maščob in mesa. En izmed kriterijev je tudi cena.

5. Glede na namembnost kupujemo različne vrste in kose mesa. Za mokre postopke priprave (kuhanje, dušenje) lahko izbiramo meso starejših živali z več vezivnega tkiva. Za suhe postopke priprave (pečenje, pečenje na žaru) pa meso mlajših živali. zm