Z dvajsetimi glasovi za in osmimi vzdržanimi je programski svet RTV Slovenija danes izvolil novega generalnega direktorja. Od današnjega dne bo naslednja štiri leta na vrhu javnega zavoda sedel Igor Kadunc, nekdanji finančni direktor te hiše. Kadunc se je medtem že upokojil, njegova včerajšnja izvolitev pa je svojevrstno presenečenje. Bil je namreč edini kandidat, potem ko je le nekaj ur pred začetkom seje od kandidature odstopil dosedanji vršilec dolžnosti direktorja Marko Filli. Ta je, kot kaže, ocenil, da nima možnosti za uspeh.

Odstopil je iz »osebnih razlogov«, a je hkrati dejal, da ne bo več sprejemal manipulacij, ki naj bi zoper njega potekale v ozadju izbora. »So določene igre, ki se jih ne grem. Ravno zato, ker ne želim tega javno urejati, sem se odločil, da se raje umaknem,« je dejal za Radio Slovenija. Za naš časopis javno ni želel dajati izjav.

Danes smo v Dnevniku sicer objavili intervju s predsednikom programskega sveta Miranom Zupaničem, v katerem je ta nakazal, da svetniki Marka Fillija večinsko ne bodo podprli. Zupanič je dosedanjemu direktorju, ki je hišo vodil sedem let, očital, da nima ustrezne vizije za prihodnost, da »ladjo« zgolj vzdržuje na površju, a je tik pred tem, da potone. Očital mu je tudi, da se ne loteva povezovanja delovanja raznolikih enot sistema RTV v enotno strategijo.

Kljub temu so se danes programski svetniki Filliju enotno zahvalili za trud, ki ga je vlagal v vodenje javnega medijskega servisa. Slišati je bilo priznanja, da položaj generalnega direktorja nikakor ni lahek.

Kadunc bo nastopil kot finančnik

To je danes v predstavitvi priznal tudi Igor Kadunc. Dejal je, da se hiša RTV že deset let sooča s krizo vodenja in da stanje na Kolodvorski ni rožnato. Napovedal pa je, da bo med prvimi njegovimi ukrepi ustanovitev skupine strokovnjakov, ki bodo začrtali spremembe v delovanju medijskega servisa. Po eni strani naj bi to bile tehnološke spremembe za prihodnost, v kateri bo družbeno komuniciranje drugačno kot doslej, zlasti zaradi uveljavitve novih platform, kot so družbena omrežja in televizija »na zahtevo«; po drugi strani pa je Kadunc kot finančnik napovedal spremembe v porabi sredstev, ki jih RTVS dobi prek RTV-prispevka in iz oglasov. Po njegovem mnenju je rezerv v sistemu dovolj in o pomanjkanju denarja ob bolj realističnem načrtovanju porabe ne bo treba govoriti. Letni proračun RTV Slovenija je sicer v letu 2016 znašal skoraj 125 milijonov evrov.