Gorenjski policisti so oktobra lani sporočili, da so razbili kriminalno združbo, ki je delovala v okviru hierarhično organizirane motoristične skupine. Ker je preiskava potekala v prostorih jeseniškega motorističnega kluba Hells Angels MC Steel City, so njeni člani navedbe policistov zanikali celo na novinarski konferenci. Zdaj se je preprodajalcem kokaina začelo soditi na kranjskem sodišču. Tudi tožilka Vesna Primožič je včeraj pojasnila, da povezava z motoristično skupino članom združbe ni bila dokazana.

Kriminalisti so sicer oktobra opravili 19 hišnih preiskav na območju Gorenjske, Celja in Ljubljane. Takrat so kazensko ovadili 13 oseb za 67 kaznivih dejanj trgovanja z drogami in orožjem. V kazenskem postopku, osredotočenem samo na prepovedane droge, je zdaj 12 obtoženih. Za očitano kaznivo dejanje je sicer zagrožena kazen od enega do desetih let zapora. Na predobravnavnem naroku zaradi neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami so trije obtoženi krivdo včeraj na okrožnem sodišču v Kranju priznali, trije pa so jo zanikali in se bo zanje sojenje nadaljevalo z glavno obravnavo.

Začelo se je v sosednji Avstriji

Armin Mujagić, ki sojenje čaka v priporu, je krivdo za očitano kaznivo dejanje zavrnil, enako sta storila tudi Senad Budimović in Maja Hausman, zato se bo zanje sojenje nadaljevalo na glavni obravnavi. Za Amela Kurbegovića, Nika Hiršenfelderja in Adisa Hodžića, ki so krivdo priznali, je tožilka predlagala pogojne zaporne kazni, sodnica Milena Turuk pa je njihov izrek napovedala za 8. maj. »Gre za obtožence, ki so se ujeli v prisluhe, njihova dejavnost pa je bila manjša, zato sem zanje predlagala pogojne obsodbe,« je dejala tožilka. Večina predlaganih pogojnih kazni je enoletnih, en predlog je za štiri mesece daljši, predlagana preizkusna doba pa je dve oziroma tri leta.

»Preiskava se je začela z obvestilom avstrijskih varnostnih organov, da je slovenski državljan navezal stik s stalnim policijskim sodelavcem, ki je bil infiltriran na območju Avstrije,« je ozadje dogajanja novinarjem pojasnila tožilka. V sosednji Avstriji je potekala preiskava kriminalne združbe, ki naj bi se ukvarjala s preprodajo drog, po tem pa so preiskavo začeli še slovenski kriminalisti. Po odredbah za nadzor telekomunikacij, ob katere se je včeraj obregnil zagovornik prvoobtoženega Mujagića, češ da so nezakoniti, so se začela prisluškovanja telefonskim pogovorom, ki so pokazala, da so v posle vpleteni tudi slovenski državljani.

Dvokilogramski dogovor so preprečile aretacije

Glavna akterja proizvodnje in preprodaje sta bila po besedah tožilke Armin Mujagić in Dejan Perić. Slednji sojenje prav tako kot Mujagić čaka v priporu in bo pred sodnico stopil predvidoma 8. maja. »Z nadzorom komunikacij in tajnim sledenjem je bilo ugotovljeno, da je Perić hodil po kokain k Mujagiću in da je on njegov glavni dobavitelj,« je dejala Primožičeva. Tajni policijski sodelavec je po njenih besedah sodeloval tudi s slovensko policijo. V štirih navideznih odkupih droge so policisti zasegli pol kilograma kokaina. Dogovorili so se tudi za prodajo dodatnih dveh kilogramov kokaina, a so izvršitev dogovora preprečile aretacije.