Jaka Sila, Trebnje, 9 let

Kaj zate pomeni prosti čas?

Igranje nogometa, igranje igric po telefonu, branje humorističnih knjig in biti na svežem zraku. Poleg tega zelo rad pomagam očetu, ko uporablja žar ali pa ko pere avto.

Se tvoj prosti čas razlikuje od prostega časa, ki so ga imeli starejši?

Da, ker takrat še niso imeli mobilnih telefonov in so imeli veliko več dela, kot ga imamo mi danes.

Znamo dobro izkoristiti prosti čas?

Zdi se mi, da bi ljudje svoj prosti čas lahko izkoristili veliko bolje, kot samo igranje telefonskih igric in podobno. Vendar za to je kriva tehnologija, ki nas hitro zasvoji.

Kako bi prosti čas bolje izkoristil?

O tem sem veliko razmišljal. Včasih bi bilo bolje, da bi šel ven na zrak, kot pa igral video igrice. Vendar težava je v tem, da je zelo malo ljudi, ki se sploh še želijo igrati zunaj.

Kako bi postali bolj družabni?

Več druženja v živo, ne pa komunicirati le po mobilnih telefonih. Včasih bi koristilo, če bi starši in stari starši pokazali, kako so znali izkoristiti svoj dragoceni prosti čas.

Frančiška Žnidaršič Ambrus, 81 let

Kaj za vas pomeni prosti čas danes in kaj vam je pomenil nekoč?

Ni bilo veliko prostega časa, večinoma smo delali doma na kmetiji. Večina otrok sploh ni hodila v šolo. Danes je veliko več časa za sprostitev, saj je tudi življenje precej drugačno.

Se prosti čas mladih danes razlikuje od prostega časa, ki ste ga imeli vi?

Seveda! Ob večerih smo se zbrali in ličkali koruzo, kuhali žganje ali pa kartali. To so bili res lepi časi, ko so se vsi ljudje družili med sabo. Danes je večina otrok za računalniki.

So ljudje komunikativni in znajo dobro izkoristiti prosti čas?

Mislim, da so starejši še vedno zelo komunikativni, pri mladih pa vidim, da se ne znajo več družiti. Bolj bi bila vesela, če bi jih videla na igrišču, kot pa doma za računalniki.

Kako naj postanemo bolj družabni?

Starši bi otroke vzeli s seboj na njivo, več kolesarili, rolkali in bili na igrišču. Sčasoma bi spoznali, da je še veliko bolj zabavnih stvari.