Evropska komisija ugotavlja, da splošno stanje na Madžarskem zbuja zaskrbljenost, zato bo z njenimi predstavniki začela politični dialog. To ni samo fraza, saj je začetek političnega dialoga prvi korak za preprečitev nastanka sistemske grožnje vladavini prava. Gre za postopek, ki je mogoč od leta 2014, doslej pa so ga sprožili le proti Poljski zaradi posegov v ustavno sodišče.

»Če pogledamo celotno sliko, je položaj na Madžarskem razlog za zaskrbljenost,« je rekel podpredsednik evropske komisije Frans Timmermans. Proces, ki ga je začela komisija, se v skrajnem primeru lahko konča z odvzemom glasovalnih pravic Madžarski, česar pa ni pričakovati.

Obtožbe o spornih prijemih vlade Viktorja Orbana niso nove, očitno pa je sodu izbil dno nedavno sprejeti madžarski zakon o visokem šolstvu. Kritiki ga razumejo kot instrument za onemogočanje Srednjeevropske univerze (CEU), ki v Budimpešti deluje že četrt stoletja, ustanovil pa jo je ameriški podjetnik madžarskega izvora George Soros, ki je v sporu z Orbanom, s katerim stojita na nasprotnih ideoloških bregovih. Zakon o visokem šolstvu, ki sicer ni edini sporen zakon v državi, je predsednik Janos Ader podpisal v ponedeljek, prej in po tem pa so bile v državi spet množične demonstracije. Zakon določa, da bi morala CEU odpreti univerzo tudi v ZDA, da bi še lahko delovala na Madžarskem, sklenjen pa bi moral biti tudi sporazum med državama. Vlada pa pravi, da pogojev za delovanje po novem zakonu ne izpolnjuje še 27 organizacij, zato ni mogoče reči, da je njena tarča CEU.

CEU je ena najbolj prestižnih in najbogatejših univerz v srednji Evropi. Ima 1500 študentov, poučevanje poteka v angleščini. V bran ji je stopilo tudi 17 Nobelovih nagrajencev in petsto vodilnih svetovnih akademikov.