Na ministrskem sestanku sedmerice najrazvitejših držav se niso mogli dogovoriti o britanskem predlogu o sankcijah proti nekdanji osmi članici, Rusiji, zaradi podpore sirskemu režimu v državljanski vojni proti uporniškim skupinam, so pa soglasno pozvali ruskega predsednika Putina, da naj preneha s hipokrizijo in se odvrne od Bašarja Al Asada. S tem sporočilom je že danes v Moskvo pripotoval ameriški državni sekretar Rex Tillerson, ki bo skušal danes za sodelovanje pri političnem reševanju zdaj že šestletnega krvavega sirskega konflikta prepričati ruskega kolega Sergeja Lavrova, medtem ko je morebitno srečanje s Putinom po navedbah tamkajšnjih vladnih medijev predvideno le, če bo ameriška stran izkazala voljo za pogovor med enakopravnimi partnerji. Tillerson, ki je nekoč iz Putinovih rok kot vodja naftnega giganta Exxona prejel visoko državno odlikovanje, je bil v izjavah po sirskem napadu s kemičnim orožjem do ruskih zadržkov glede krivde izredno kritičen, Moskvi pa je pripisal skoraj neposredno odgovornost za desetine žrtev, ko je dejal, da je leta 2013 pred vso mednarodno skupnostjo prevzela odgovornost, da bodo zaloge sirskega kemičnega orožja v celoti uničene. Pred odhodom v Moskvo pa je novinarjem v v italijanski Lucci dejal: »Jasno je, da se vladavina Al Asadove družine bliža koncu. Upamo, da bo ruska vlada ugotovila, da se je povezala z nezanesljivim partnerjem.«

Britanski zunanji minister Boris Johnson je sicer v Lucci zahteval še konkretnejše opozorilo Moskvi, v obliki sankcij proti ruskim vojaškim osebam, a ga večina ni podprla. Njegov nemški kolega Sigmar Gabriel se je že pred srečanjem glasno zavzemal za iskanje politične rešitve, Angelino Alfano pa je v imenu Italije, ki predseduje skupini G-7, ob prestavitvi sklepnega sporočila srečanja, ki ne omenja sankcij, dejal, da si želijo pritegniti Rusijo, ne pa jo stiskati v kot. Johnson v svojem odzivu na sklepe srečanja za BBC ni govoril o neuspelem predlogu, ampak je dejal, da sankcije ostajajo na mizi, če bodo dobili nove dokaze o kemičnem orožju v posesti sirskega režima. Turška vlada je medtem sporočila, da so njihovi izvedenci potrdili uporabo sarina v napadu na Kan Šejkun, kar so ugotovili z analizo vzorcev urina in krvi žrtev.

Severnokorejska vročica

V senci akutnega dogajanja, povezanega s Sirijo, kjer so na srečanju v Lucci sodelovali tudi zunanji ministri Savdske Arabije, Turčije, Jordanije, Katarja in Združenih arabskih emiratov, Alfano pa je po telefonu govoril tudi z iranskim kolegom o njegovem vplivu na režim v Damasku, je bila na dnevnem redu poleg priprav na letni vrh G-7 v Taormini tudi Severna Koreja. Ta se pripravlja na sobotno nacionalno praznovanje ob rojstnem dnevu ustanovitelja države Kim Il Sunga, nepredvidljiva, kot je, pa ga utegne znova začiniti s kakšnim zanjo prepovedanim raketnim ali celo jedrskim poskusom. Da se bodo ZDA nanj tudi enostransko odzvale, je Trump že napovedal pred vojaškim posredovanjem v Siriji, kar je ob približevanju ameriške letalonosilke s spremljajočim ladjevjem Korejskemu polotoku izzvenelo kot posebno sporočilo tako Pjongjangu kot tudi Pekingu. V Lucci so ministri podprli Japonsko v njeni skrbi za varnost v regiji, o možnih odgovorih na nova severnokorejska izzivanja pa krožijo bolj špekulacije, ker se vsi zavedajo, da grožnje Pjongjanga s totalno vojno na polotoku niso prazne.