Že leta 1976, ko so bili nekateri bloki v Štepanjskem naselju naseljeni, drugi pa v zadnji fazi gradnje, si je svet krajevne skupnosti zelo prizadeval, da bi v soseski pridobili ustrezne prostore za skupnost. Obljub je bilo veliko, uresničenih pa bolj malo. Približno 35 let pozneje se je zgodba ponovila. Predstavniki četrtne skupnosti Golovec so ocenili, da v naselju manjkajo tako prostori za mladino kot za starejše, zato so s tamkajšnjimi društvi pripravili predlog večnamenskega centra ter začeli prepričevati občino.

»Iščemo predvsem načine, kako oblikovati skupnost. Pri tem si želimo tudi poseben prostor, da vse to, kar imamo v Štepanjskem naselju, spravimo skupaj, se povežemo in združimo moči,« je povedal predsednik sveta četrte skupnosti Golovec Aleš Dakić, ki bo v svojem drugem mandatu morda res dočakal uresničitev te želje. Iz pristojnih občinskih služb so nam odgovorili, da je bil projekt za center četrtne skupnosti Golovec pred kratkim potrjen. V proračunu za letošnje leto so že predvideli denar za projektno dokumentacijo, v prihodnjem letu naj bi začeli gradnjo.

Dovolj prostora za dve pridobitvi

Center, v katerem bodo prostori za svet četrtne skupnosti, športna društva, mladinski center, prostor za starejše, manjša čitalnica in večnamenska dvorana, bo stal ob Pesarski ulici poleg nove nogometne dvorane, ki naj bi jo ta mesec začela graditi družba Trigemini v lasti nogometnih reprezentantov Boštjana Cesarja in Bojana Jokića. Objekt za igranje priljubljenega malega nogometa bodo uredili na približno 4000 kvadratnih metrov veliki občinski parceli, poleg katere se razteza še en velik kos občinske zemlje. In na njem verjetno ne bo zrasel samo center četrtne skupnosti.

V sosednjem Plezalnem centru Ljubljana, ki že nekaj let edini kraljuje poleg igrišč za ragbi in bejzbol, bi se namreč zelo radi razširili. »Naš iskren namen je razširiti ponudbo plezalnih sten, namenjenih začetnikom oziroma manj izkušenim rekreativcem,« je pojasnil direktor Matjaž Jeran, ki je že pred letom dni na občino naslovil vlogo za odkup zemljišča.

Na občini so zanimanje plezalcev pozdravili, a nato se ni zgodilo nič več. »Podpiramo širitev plezalnega centra. Dogovori glede prodaje zemljišč Mestne občine Ljubljana potekajo,« pa je njihov zadnji odgovor, h kateremu so dodali, da se ob primerni zazidalni situaciji in arhitekturnih rešitvah lahko na občinske parcele umestita tako večnamenski center kot prizidek plezalnega centra.

Dvig kakovosti življenja

»Vse pridobitve so zelo dobrodošle. Ob Pesarski ulici dolgo ni bilo nič, razen igrišč, zato smo sploh veseli. Slišati je tudi zamisli o ekohotelu, že nekaj časa se iščejo tudi vlagatelji za center za skvoš,« je komentiral Dakić, ki že vse življenje živi v Štepanjskem naselju. Iz lastnih izkušenj je zato povedal, da se naselja neupravičeno drži slabši sloves in da se lahko pohvali z visoko kakovostjo bivanja, že zaradi lege med Golovcem in Ljubljanico, očitno pa bo šlo v prihodnosti samo še na boljše. V svetu četrtne skupnosti želijo spodbuditi širjenje znanja, tudi s pritegnitvijo zavodov iz drugih delov prestolnice, ena izmed njihovih želja je tudi oživitev zelenic. V enem od najbolj zelenih ljubljanskih blokovskih naselij, ki je dobilo ime po bližnji vasi, je namreč precej velikih zelenih površin, ki niso v uporabi. V sodelovanju s fakulteto za arhitekturo bi radi na vsako umestili drugo dejavnost, od hoje po vrvi do šaha.

In tudi to še ni vse. Približno 10.000 prebivalcev med Litijsko, Parmsko in Pesarsko ulico se bo v prihodnosti lahko veselilo še novega parka, ki bo povezal Štepanjsko naselje s Fužinami. Jeseni naj bi začeli dela na fužinski strani, kjer bodo uredili družinski park z igrali, prilagojenimi za gibalno ovirane in starejše. Zasadili bodo javni sadovnjak in vzdolž Poti na Fužine uredili parkirišča za invalide, južne strani pa se bodo lotili v drugi fazi.

Na zdaj neizkoriščeni površini med Centrom BIT in Ljubljanico bodo prostor dobili vrtički in tako imenovani »užitni« park, ki ga bodo sestavljali sadni gozd, travniški sadovnjak, zadrževalni jarki in mokrišče, čajnica na prostem, učna »užitna« pot in paviljon z učilnico na prostem, skupnostno kuhinjo... Na občini pravijo, da je čas uresničitve načrtov odvisen od pridobitve manjkajočih zemljišč. Gradnjo mostu, ki bo povezal obe strani parka, pa so premaknili v obdobje po letu 2020.