Sredi avtomobilske gneče na mejnem prehodu Slovenska vas smo srečali gospoda, ki je peš hitel proti meji. »Ni mi preostalo drugega, kot da grem v službo čez mejo peš. Če bi šel z avtom, bi prav gotovo zamudil,« je dejal Darko Milakovič iz vasi Obrežje, ki si kruh služi v pet kilometrov oddaljenem Samoboru. Kak dan, dva tako še gre, dlje pa že težko, dodajata Majda Ajster in Stanka Žokalj iz picerije Amor v sosednji Novi vasi. »Tudi za našo picerijo situacija ni dobra. Že danes se nam pozna. K nam običajno hodijo na malico tudi delavci s hrvaške strani. Pa poglejte zdaj, nikogar ni, saj ne morejo čakati uro ali dve v koloni,« je dejala Žokljeva.

Tudi po otroka v šolo so se odpravili kar z avtom, saj bo lokalni avtobus, ki vozi šolarje iz Brežic skozi Jesenice na Dolenjskem skozi vas Obrežje proti Novi vasi, prav gotovo obtičal v gneči, je razmišljala. »Za vaščane je res težko. Neka gospa je avto pustila kar tukaj, v sosednji hiši pri svojem bratu. Ona živi dvesto metrov pred mejo na slovenski strani, in če pride iz smeri Brežic, ne more na svoje dvorišče, razen če ostane v koloni in potrpežljivo čaka.«

Nič drugega kot čakanje ni preostalo niti uslužbencu Pošte Slovenije, ki vsakodnevno dostavlja pakete tudi na drugo stran meje. »Ob 14. uri moram biti v Zagrebu. Vedel sem, da bo gneča, pa sem se odpravil malo prej.« Ker je domačin, se je znašel in se do Slovenske vasi pripeljal po stranskih cestah, tako da v koloni še ni dolgo čakal.

»Kaj pa nam preostane drugega kot čakati?«

Eden najbolj obremenjenih mejnih prehodov s Hrvaško je bilo prav gotovo Obrežje. Sredi dneva se je kolona osebnih vozil začela že dober kilometer pred mejnim prehodom na slovenski strani, tovornjaki so se ustavljali še kakšna dva kilometra prej. Avtobus, ki vozi na redni progi Ljubljana–Zadar, bi moral biti ob 11.30 že v Zagrebu. Pa je bil okoli 13. ure še vedno v koloni, ki se je le počasi pomikala proti mejni kontroli. »Običajno na Obrežju čakam 20 minut, zdaj pa že dve uri in pol. Če bi imel poln avtobus potnikov, bi zaradi preverjanja dokumentov najbrž čakal kakšne štiri ure,« je dejal voznik avtobusa.

Večina voznikov je delovala precej umirjeno. Urim Bajtuli iz Švice, ki se je z družino odpravil na 2000 kilometrov dolgo pot proti rodni Makedoniji, je dejal, da ni problema čakati uro ali dve. »Huje je, če bi morali čakati štiri, pet ur. Sploh za otroke bi bilo to nevzdržno. Sicer pa nam ne preostane drugega kot čakati. Kaj pa naj storimo? Gremo skozi Madžarsko? Ne, še vedno je najbolje iti čez mejo tukaj.«

Po uradnih podatkih prometno-informacijskega centra za državne ceste je bila čakalna doba sredi popoldneva na mejnem prehodu Slovenska vas za vsa vozila eno uro v obe smeri, na Obrežju pa za avtobuse dve uri in pol pri izstopu oziroma uro pri vstopu v državo, za osebna vozila pa tri ure in pol za izstop ter uro in pol za vstop v državo. Tovornjaki so na prehod meje čakali več kot tri ure in pol, kar pa po besedah domačinov ni nič neobičajnega za konec tedna.

Med prazniki za polovico več potnikov

Po podatkih novomeške policije gre sicer za pričakovan prometni tok ob koncu tedna in v obdobju pred prazniki, še bistveno večjo gnečo pa pričakujejo prihodnji konec tedna pred velikonočnimi prazniki, ko se število potnikov običajno poveča za polovico. »Že od polnoči dalje smo se odzivali na spremembe prometnih tokov z dodatnim odpiranjem oziroma zapiranjem posameznih stez. Kljub vsem ukrepom pa žal ni mogoče popolnoma preprečiti niti podaljšanja postopkov mejne kontrole niti podaljšanja čakalnih dob za prestop meje, ki so bile v preteklosti, že pred uvedbo uredbe, stalnica v času večjih premikov turistov in povečanih prometnih tokov,« je dejala Alenka Drenik s policijske uprave Novo mesto, ki potnikom svetuje, da pred odhodom na pot preverijo informacije o stanju na mejnih prehodih.

Na mejnih prehodih na celotnem območju novomeške policijske uprave je bilo lani prek čitalnikov preverjenih približno desetina dokumentov od skupno več kot 21 milijonov potnikov. Na celotnem območju mejo povprečno prestopi 57.500 potnikov na dan, od tega na Obrežju skoraj 47.000. V dneh pred prazniki in po njih ter na vrhuncu turistične sezone se po podatkih policije promet poveča tudi za polovico. Lansko leto je v petek tik pred velikonočnimi prazniki mejo na Obrežju prestopilo 69.000 potnikov z 20.000 vozili, in če upoštevamo, da so mejni policisti v mednarodnih bazah podatkov v povprečju preverili dokumente vsakega desetega potnika, je strah pred nepopisno gnečo prihodnji konec tedna upravičen.