Nevladne organizacije, ki ščitijo ranljive skupine, so predstavile, kako vidijo odnos vlade do neodvisnega organa, ki naj bi ga vlada financirala, da neodvisno varuje ljudi pred diskriminacijo. Ob devetih zjutraj se je anonimen študent usedel za mizo ob vhodu v poslopje vlade, za njim je stal napis »Zagovornik načela enakosti, Pod milim nebom 1«, na mizi pa ugasnjen računalnik, majhna lončnica ter dve mapi s sporočili za javnost. »Miza poustvarja razmere, v katerih deluje zagovornik. Nujno so potrebne okrepitve, da institucija sploh začne delovati,« je povedala direktorica pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij Katarina Bervar Sternad. Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik, ki je funkcijo prevzel jeseni, je bil včeraj na Irskem.

Lobnik naj bi imel 300 nerešenih primerov, večino podedovanih iz prejšnjega mandata. Vlada mu je na včerajšnji seji podelila dodatnih 50.000 evrov, s katerimi se bo, skupaj z ekipo, v kateri so še dve pravnici in študent, preselili iz dveh pisarn, ki mu ju je odstopilo ministrstvo za delo. Stavbo, v kateri je bila včasih tovarna akumulatorjev, naj bi zapuščalo tudi ministrstvo.

Ministrici vsaka po svoje

Sredi marca, ko je na obisk v Slovenijo prišel komisar za človekove pravice Sveta Evrope Nils Muižnieks, je ministrica za delo Anja Kopač Mrak med vladnimi gradivi objavila predlog za povečanje sredstev za zagovornika s sedanjih 200.000 evrov na 700.000 evrov. Nekaj dni pozneje, po komisarjevem odhodu, je vlada predlog zaradi nasprotovanja finančne ministrice Mateje Vraničar Erman odstranila. Na finančnem ministrstvu pojasnjujejo, da je sredstva v tolikšnem obsegu mogoče dodeliti le za nepredvidljive dogodke, kakšnih pa po njihovem v delu zagovornika ni bilo. Sedanja sredstva mu je lani namenila prav Anja Kopač Mrak, ki zdaj pravi, da ji je šele Lobnik pojasnil, da ta ne zadostujejo.

»Ocena, da je 200.000 evrov dovolj za delovanje neke inštitucije, je smešna,« trdi Boštjan Vernik Šetinc, ki je bil zagovornik do lanske jeseni in je vseskozi opozarjal, da denar ne zadostuje in ne bo zadostoval. Ne glede na to, ali marčevski predlog ministrice za delo vidimo kot izogibanje odgovornosti, posipanje s pepelom ali spoznanje dejstev, bi morali predlog videti kot progresiven, pravi Vernik Šetinc. Ko je opravljal funkcijo, je ocenjeval, da bi za izpolnjevanje delovnih nalog potreboval najmanj osem ljudi, potem pa je vlada v lanskem letu zagovorniku obseg nalog še povečala. »Nobena politična opcija noče resno naslavljati neenakosti v slovenski družbi,« pravi.

Miza bo pred vlado stala od devetih do petih vsak četrtek, torej na dan seje ministrov. »Dokler ne bo vlada ustrezno okrepila dela zagovornika,« je napovedala Katarina Bervar Sternad. Študent, ki igra zagovornika, po neuradnih podatkih stane devet evrov na uro.