Ko se je stara Pediatrična klinika leta 2009 preselila v nove prostore, je takratni novopečeni strokovni direktor Rajko Kenda, ki je prej vodil tamkajšnjo nefrologijo, dogodek primerjal s selitvijo iz kletne garsonjere v veliko hišo. »Bivalne razmere za bolnike so neprimerljivo boljše, oprema je vrhunska, vzpostavljamo pa seveda tudi nov red in organizacijo,« je dejal. Tik pred iztekom drugega mandata nanj letijo očitki, da se je z organizacijo premalo ukvarjal in da je vsaj v delu Pediatrične klinike pod njegovim vodstvom vladal nevaren nered.

Enkrat v Kendovo škodo, drugič v njegovo dobro, enkrat prejme odpoved, pa mu jo prekličejo

Ko so v bolnišnici v analizi in kasneje še v izrednem nadzoru presojali zdravljenje štirinajstletnika, ki je lani umrl v bolnišnici, so ugotovili vrsto kratkih stikov med zaposlenimi. Povrh vsega so jim različni ljudje dogajanje opisali vsak malo po svoje. Če prvotna analiza povzema plat, kakor jo je predstavil del vpletenih in posebej hudo obremenjuje dva zdravnika, so kasnejši nadzorniki zavzeli drugačno držo in obremenili Kendo. Pri tem zdravljenju sicer ni neposredno sodeloval, je pa v tistem času vodil kliniko in vsaj formalno tudi službo za kardiologijo.

Kenda je minuli teden ugotavljal, da je njegova razrešitev dokaz, da nekdo, ki je prišel iz čevljarske industrije, ne opazi, da je stopil v prevelike čevlje. Mož, ki prihaja iz čevljarske industrije, je nekdanji prvi mož Alpine in danes generalni direktor UKC Ljubljana Andraž Kopač. V petek je ocenil, da bi morala Kopač in strokovna direktorica Marija Pfeifer zaradi svojih potez oditi. Kopač je predlog Kendove razrešitve medtem umaknil, prvi mož ljubljanske pediatrije pa se bo lahko opredelil do nadzora, ki se je prej s poročilom sicer že končal konec februarja. Nadzor je s to odločitvijo generalni direktor znova odprl. Že prvotno analizo pa so spremljale informacije o poskusih vpletanja vodstva bolnišnice v delo presojevalcev, le da takrat v Kendovo škodo.

Med sprtimi strujami

Ob predlogu razrešitve je Kenda povedal, da ne bo prevzemal odgovornosti za zaplete, nastale zaradi dejanj posameznikov. Februarska različica ugotovitev nadzornikov je sicer izpostavila neurejene razmere na kliniki, ki jo vodi. Pa tudi oceno, da je imel kot vršilec dolžnosti na čelu službe za kardiologijo tak način dela, da ni mogel biti seznanjen z njegovimi težavami. Te sledijo dolgoletnim zdraham pri operacijah prirojenih srčnih napak v ljubljanskem kliničnem centru, zaradi katerih so se pred časom pojavile celo ideje o (začasnem) ukinjanju tega programa v Ljubljani.

Mednarodna komisija je leta 2015 ugotovila, da je nekdanji program, ki je slonel na prihodih izraelskega kirurga Davida Mishalyja, po nepotrebnem ogrožal otroke. Podrobneje so obravnavali smrti štirih otrok, ki bi imeli ob bolje zastavljenem zdravljenju večje možnosti preživetja. A pri ocenjevanju posledic za otroke je imela komisija veliko težav, saj je bila dokumentacija pomanjkljiva. Tudi nadzorniki, ki so presojali lansko dogajanje pred smrtjo štirinajstletnika v UKC Ljubljana, so naleteli na luknje v dokumentaciji. Prav tako pa na nasprotujoča si pričevanja zaposlenih, zaradi katerih na nekatera ključna vprašanja sploh niso mogli odgovoriti.

Kdo so posamezniki, ki jih je omenjal Kenda in ne želi prevzemati odgovornosti za njihova dejanja? Prvotna analiza je izpostavila tri zdravnike, ki jih starši malih pacientov večinoma označujejo za požrtvovalne strokovnjake, a po letih sporov ne zmorejo običajne medsebojne komunikacije. Do Kendovega krmarjenja med sprtimi strujami na kliniki pa so bili kritični že nadzorniki nekdanjega programa v času sodelovanja z Mishalyjem. Ne zaradi tega, kar bi kaj naredil napak, pač pa zaradi tega, česar ni naredil. »Komisija od dr. Kende ni dobila jasnega odgovora, kako to, da kot predstojnik Pediatrične klinike ni mogel že veliko prej ustaviti takega načina dela, ki ni bilo varno, in zakaj so on in preostalo vodstvo dopuščali navedene postopkovne in organizacijske pomanjkljivosti vse do decembra 2013.«

Skupaj s takratnim vodstvom UKC Ljubljana je Kenda kasneje vendarle prekinil sporno sodelovanje z Mishalyjem, zaradi česar se je znašel sredi navzkrižnega ognja. Ena struja v bolnišnici mu je oponašala, zakaj ni ukrepal prej, druga, zakaj prekinja sodelovanje z Mishalyjem in program usmerja na negotovo pot. Razdeljeni so bili tudi starši, in tako je tudi tokrat. Lečeči zdravnik umrlega dečka je neuradno že od začetka leta bolniško odsoten, zanj pa se je zavzela skupina staršev bolnih otrok, ki je na vodstvo pediatrije in kliničnega centra naslovila že vrsto vprašanj in pritožb. Tudi tokrat bolnišnica z zaskrbljenimi svojci in širšo javnostjo komunicira zmedeno in nedosledno. Tudi preobrata z umikom predloga razrešitve Kende niso v UKC Ljubljana nič jasneje argumentirali, kot so prej njegov padec v nemilost. Dogajanje zbuja vtis klanovskih delitev, ki odločitve v največji bolnišnici usmerjajo zdaj v to in naslednjič v ono smer.

»Politika je razumela, da je afera škodljiva«

Kendi njegovi kritiki v teh dneh pripisujejo, da se je iz razrešitve izvlekel s pomočjo svojih dobrih odnosov s politiki. Pri tem izpostavljajo ljubljanskega župana Zorana Jankovića in ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc. »Ko gledam medije, je videti, kot da je bil 9. maj 1945 šele konec prvega polčasa. Politika je pač razumela, da je sprožanje takšne nepotrebne afere v medijih izjemno škodljivo za zdravstvo,« se je svojem v značilnem slogu odzval Kenda.

Pred dobrima dvema letoma je s svojo retoriko razburil starše otrok s posebnimi potrebami, ki jim je moral pojasnjevati, da njihovih otrok v resnici ni želel primerjati z zaporniki. Takrat je razkol v dojemanju strokovnih mnenj, od katerih je odvisno prejemanje dodatka za nego v teh družinah, ponazoril z dogajanjem na Dobu v primeru Janeza Janše. Predstavnike staršev, ki so ga sprva pozivali k odstopu, je kasneje osebno sprejel in se jim opravičil.

Če se bo v nadaljevanju nadzora izkazalo, da je odgovoren za dogajanje pred smrtjo fanta, bo odšel, pravi Kenda. Sicer pa namerava v bolnišnici ostati. Ne le v prihodnjih mesecih, ampak še eno leto kasneje, je povedal. »To sem Pfeiferjevi povedal na letnem razgovoru dan potem, ko je predlagala mojo razrešitev.« Bo z njo lahko lahko sodeloval, če bo ostal na čelu pediatrične klinike? »Pojma nimam, kje bo v prihodnje Marija Pfeifer. In pojma nimam, kje bom jaz,« je pitijsko sklenil Rajko Kenda.