Danes je varovanje ljubljanske sodne palače na Tavčarjevi 9, v kateri so sedeži vrhovnega, višjega in okrožnega sodišča, z zasebne varnostne službe prešlo na pravosodno policijo. »Za to smo si že dolgo prizadevali in to je šele začetek,« je povedal predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florijančič – nadaljevali naj bi tudi na drugih sodiščih, sploh tistih s specializiranimi oddelki in ki so bolj obremenjena. Slednje za Tavčarjevo vsekakor velja: tam je zaposlenih 450 ljudi, vsak dan jo obišče še okoli 800 obiskovalcev. Tam obravnavajo številne specializirane kazenske zadeve s številnimi obdolženci in drugimi udeleženci. In tudi nasploh tam poteka največ odmevnih in za novinarje zanimivih zadev pa tudi protokolarnih dogodkov.

Jože Podržaj, generalni direktor uprave za izvrševanje kazenskih sankcij, je razložil, da so priprave začeli lanskega maja. Zaposlili so 17 pravosodnih policistov, v teku pa so postopki za še štiri, tako da jih bo skupno 21. Podržaj upa, da jih toliko za varovanje Tavčarjeve vendarle ne bodo potrebovali in bodo tako nekatere pridobili za delo v zaporih. Usposobljeni in pooblaščeni so namreč za vse postopke, ki pravosodnim policistom pritičejo, tudi na primer za uporabo prisilnih sredstev.

Še brez časovnice za druga sodišča

Po Florijančičevih besedah se za zamenjavo niso odločili, ker bi bili nezadovoljni z delom dosedanje varnostne službe. V prvi vrsti gre za stalnost ekipe pravosodnih policistov, ki omogoča enostavnejše prenašanje znanja in informacij skozi čas, pa tudi enotno usposobljenost. S takšnim sistematičnim pristopom naj bi se postopno gradila enotna varnostna politika vseh sodišč, poenoteni naj bi bili varnostni standardi in pravila v vseh sodnih stavbah. »Varovanje s pravosodnimi policisti v sodni palači, v kateri ima sedež vrhovno sodišče, pa je tudi simbolnega pomena, saj bo na tak način država zagotavljala varovanje tretje veje oblasti,« je ob predaji ključa sodne stavbe iz rok stare v roke novi ekipi dodal pravosodni minister Goran Klemenčič. Na vprašanje, kdaj bo prišlo do spremembe varovanja na drugih sodiščih, je Florijančič odvrnil, da načrt za zdaj še ni izdelan. Klemenčič je bil še malo bolj zadržan: obljube, da bodo projekt nadaljevali, ne more dati. »Gre za javne uslužbence in odvisno je od zaposlitvenih kvot,« je dejal. Na vprašanje, kaj prenos varovanja pomeni s finančne plati, pa je odvrnil, da bo nov sistem stal nekaj več, a sredstva da so zagotovljena.

In kaj to pomeni za obiskovalce sodne palače? Pri glavnem vhodu bodo tako kot prej varnostno pregledani. Če bo v prvih dneh morda prihajalo do zastojev, pa že vnaprej prosijo za razumevanje.