Premestitev trupla v Severno Korejo je potrdilo kitajsko zunanje ministrstvo, njegov predstavnik pa je dodal, da so z njim v domovino odpotovali še trije »pomembni« Severnokorejci. Vodja malezijske policije Khalid Abu Bakar je novinarjem potrdil, da so trojico pred odhodom zaslišali. »Od njih smo dobili, kar smo želeli. Z njihovimi izjavami smo zadovoljni,« je dejal.

Državi sta včeraj dosegli dogovor o preklicu prepovedi potovanj, ki so veljale od umora polbrata severnokorejskega voditelja. Kuala Lumpur je nato vrnil truplo Kima Jong Nama, Pjongjang pa je dovolil deveterici Malezijcev, da zapustijo državo.

»To je jasna zmaga za Severno Korejo. Predvidevam, da se Malezijci niso želeli preveč vpletati v spletke te družine, hkrati pa so želeli nazaj dobiti talce,« je dogovor za Reuters komentiral Andrej Lankov, strokovnjak za Severno Korejo z univerze v Seulu. Bo pa ta več tednov trajajoč incident zagotovo vplival na ohladitev diplomatskih odnosov med državama, ki so bili pred tem zgledni.

Javno kritiziral družino

Kim Jong Nam je najstarejši sin pokojnega ljubljenega vodje Kim Jong Ila, ki je javno kritiziral način, na katerega njegova družina že desetletja vodi državo. V strahu pred polbratovo močjo je zadnjih nekaj let preživel v izgnanstvu v Macau.

13. februarja je umrl po napadu z živčnim strupom VX na letališču v Kuala Lumpurju, kjer je čakal na let domov. Pjongjang je vztrajal pri izročitvi trupla, medtem ko je Malezija zatrjevala, da mora priti ponj njegova družina. Umora sta obtoženi dve ženski, Vietnamka in Indonezijka. Posnetek nadzorne kamere z letališča prikazuje, kako se približata žrtvi in ji na obraz potisneta krpo. Obe zatrjujeta, da sta mislili, da sodelujeta v televizijski potegavščini.

Malezija je sicer preiskovala osem oseb, vsi državljani Severne Koreje, ki je sumila vpletenosti v smrt Kim Jong Nama. Trije od njih so v domovino prispeli danes, ostali so tja pobegnili že prej. Južna Koreja in ZDA so sicer večkrat poudarili, da je v umor polbrata vpleten sam Kim Jong Un, ki naj bi po njihovih podatkih pred časom izdal ukaz za njegov atentat. Po nekaterih podatkih je en tak poskus leta 2012 že spodletel.

Severna Koreja sicer še vedno ne želi potrditi identitete žrtve. Ko je umrl, je imel pri sebi severnokorejski potni list z imenom Kim Chol, zato vztrajajo, da truplo pripada tej osebi. Malezija je sicer na podlagi testa DNK potrdila identiteto žrtve, torej, da je bil ubit Kim Jong Nam.