Ljubljanski mestni svet je s potrditvijo izvedbenega načrta trajnostne urbane strategije Mestni občini Ljubljana omogočil, da v bodoče kandidira za evropska sredstva. V omenjenem dokumentu je občina podrobno popisala 131 projektov oziroma naložb, ki naj bi prispevale k celostnemu in trajnostno naravnanemu razvoju prestolnice.

Na ta račun se bo občina lahko odzvala na ta mesec izdani javni poziv Združenja mestnih občin Slovenije za oddajo vlog za sofinanciranje projektov energetske prenove večstanovanjskih stavb. Ljubljanska bo na ta poziv prijavila prenovo oziroma energetsko sanacijo objektov na Hladilniški poti in v Knobleharjevi ulici, kaže izvedbeni načrt. Njuna prenova naj bi skupaj stala slaba dva milijona evrov, izvedbeni načrt pa predvideva, da bi občina za ta projekta pridobila slabih pol milijona evrov evropskih sredstev. Občina načrtuje, da bo pridobila tudi 5,3 milijona evrov za sofinanciranje gradnje kolesarske infrastrukture in 13,5 milijona evrov za prenovo Cukrarne.

Svetnik Anže Logar (SDS) je pri obravnavi predloga izvedbenega načrta trajnostne urbane strategije zagotovil, da je nekaj projektov v tem načrtu zelo dobrih, a je kljub temu moral glasovati proti temu dokumentu zaradi »šlampastega postopka«. Logarja je zmotilo, da je mestna uprava svetnikom omenjeni dokument posredovala le nekaj dni prej in da so ga morali obravnavati na izredni seji. Podžupan Aleš Čerin, ki je namesto župana vodil minulo sejo mestnega sveta, je Logarju odgovoril, da so vsi projekti v izvedbenem delu strategije znani že več let.

Na Logarjevo in Čerinovo izmenjavo se je navezal Janez Moškrič (SDS), ki je opozoril, da so v tej strategiji res projekti, za katere so vsi slišali. »Problem pa je, da je še mnogo več projektov, ki jih potrebujemo, pa jih v tem dokumentu ni,« je dejal Moškrič in pojasnil, da med zapisanimi projekti denimo manjka gradnja vrtca v Kašlju. »Kot drugo pa pogrešam vlaganje občine v akcije, ki bi zagotovile večjo stopnjo samooskrbe na kmetijskih površinah, ki jih imamo,« je dejal Moškrič, ki meni, da bi občini morala biti prioriteta, da otroci v vrtcih jedo sadje in zelenjavo, ki je bilo pridelano čim bližje.

Parkirna hiša pod tržnico ne sodi v to strategijo?

»Nič nimam proti prenovi tržnice, ne podpiram pa 420 parkirnih prostorov v parkirni hiši pod tržnico. Ta ni v skladu z načeli trajnostne mobilnosti, ker spodbuja povečevanje uporabe osebnih vozil in slabša razmere za življenje v središču mesta,« je Nataša Sukič (Združena levica) povedala, zakaj po njenem mnenju ta projekt sploh ne sodi v strategijo.

Sukičeva se je obregnila tudi ob stomilijonsko investicijo javnega podjetja Energetika Ljubljana v gradnjo plinsko-parne enote v termoelektrarni-toplarni. Svetnica Združene levice je prepričana, da bi se Energetika morala usmerjati v uporabo obnovljivih virov energije in se ne vezati na fosilna goriva.