Malo sem se naveličal poslušanja, ki nima nobene zveze z resnico, da je Ljubljana privilegirana, da je vedno v središču dogajanja, da živimo v centralistično urejeni državi in tako naprej v nedogled. Najbolje je torej, da Ljubljano z dekretom zmanjšamo in postavimo na obrobje naše kokošje oblike in miselnosti ter še naprej živimo v tipičnem slovenskem prepričanju – samo da sosedu ne gre tako dobro kot meni, in že sem presrečen. Ali lahko državo imenujemo za centralno vodeno in urejeno, če pa imamo v tej mini državi 212 občin, med katerimi jih je kar precej opravilno nesposobnih?

Iz te razdrobljenosti se poraja kopičenje frustracij o majhnosti, ki je Slovencem prirojena že v temelju. In temu sledi zasledovanje samo lastnih, dostikrat sebičnih ciljev, ki se manifestirajo v razdrobljeni državi brez jasne vizije. To pa privede do ustvarjanja apatije, ko si ne moremo zastavljati niti pravih vprašanj, kaj šele najti rešitev, kako naprej.

Glede na velikost in število prebivalcev bi morala cela Slovenija funkcionirati in biti definirana kot primerljivo veliko mesto, ki vključuje in ponuja razvojne modele, kot so zeleni in kulturni turizem, ekološka pridelava hrane, umno izkoriščanje vodnih resursov in lesnih virov, razvoj novih tehnologij, skratka tiste postulate, ki jih marsikdo v drugih državah ne zmore ali zaradi svoje velikosti težko hitro razvije in udejanja .

Ljubljana je »žal« prestolnica Slovenije in trenutno ni na vidiku nobene druge variante ali zasilne rešitve. Je trenutno najbolj razvita občina in bi to cela Slovenija morala vzeti kot prednost za njen celoten razvojni potencial in ne kot breme.

Edini podatek o neprivilegirani Ljubljani, ki krepi to moje čvrsto prepričanje, za katero vem res že nekaj časa, je ta, da je Ljubljana v zadnjih 10 letih izgubila vsako leto več kot 50 milijonov evrov, ki ji jih je odtegnila država. Kar skupaj znese več kot 500 milijonov evrov. Poglejmo, kaj je bilo s to vsoto – manj denarja – narejeno v mestu zdaj in prej. Številke govorijo same zase. Komentar ni potreben. Prikličimo si v spomin ali poglejmo fotografije Ljubljane prej in zdaj, pa nam bo mogoče jasno, zakaj je Ljubljana postala priljubljena turistična destinacija. Slike govorijo marsikdaj več kot prazne besede.