Na glasovanju v parlamentu je 69 poslancev Sturgeonovi podelilo mandat za začetek pogajanj z Londonom o izvedbi referenduma. 59 poslancev je glasovalo proti.

»Škotska je tako kot ostala Velika Britanija na razpotju,« je poudarila. Ko bo britanska premierka Theresa May v sredo sprožila postopek za izstop države iz EU, kot je napovedala, »bodo spremembe za našo državo neizogibne« - to bo vplivalo na trgovino, vlaganja in življenjski standard, na naravo družbe, v kateri živimo, je opozorila.

»Te spremembe nam ne smejo biti vsiljene,« je bila odločna ter vztrajala, da je drugi referendum o neodvisnosti potreben, ker bo brexit - še posebej zaradi načrtov Mayejeve, da bo Velika Britanija izstopila tudi iz evropskega enotnega trga - spremenil odnos Škotske z Londonom in Evrope proti njeni volji.

Referendum naj bi predvidoma potekal jeseni 2018 ali spomladi 2019, torej še pred uradnim izstopom Velike Britanije iz Evropske unije. Vendar morata referendum potrditi tudi vlada in parlament v Londonu. London bo v tem primeru skušal prepričati Škote, da bi referendum izvedli po predvidenem končanju procesa izstopa iz EU marca 2019.