Po nekajletnem zmanjševanju števila ropov so policisti v prvih nekaj mesecih letošnjega leta obravnavali nenavadno veliko število teh nasilnih kaznivih dejanj. Lani so tako policisti zabeležili 226 ropov, letos pa že kar 102. Med njimi tudi nasilen napad konec januarja v Laporjah, kjer sta roparja s pištolo in nožem okradla lokalnega župnika in njegovo sestro ter mu odnesla okoli 200 evrov iz denarnice in še 800 evrov iz pisarne. Pred dnevi so štajerski policisti aretirali 32-letnega osumljenca iz Trbovelj, ki so ga povezali tudi z dvema gorenjskima ropoma upokojencev, sumijo pa ga še več vlomov.

»Mavca nimam več na roki, zglob pa me še boli. Ampak je kar v redu. Sestra tudi,« nam je včeraj dejal laporski župnik Janez Osvald, ki je zadovoljen, da so policisti aretirali vsaj enega roparja, ki sta se nad njim znesla v večernih urah predzadnjega januarskega dne. V župnišče sta prišla pod pretvezo, da prodajata čistilne krpe.

Tržičana zvezal z električnim kablom

Če je Zasavčev pajdaš za policiste še vedno uganka, pa so sledi na kraju ropa 32-letnika povezale še z drugimi nečednostmi. Z neznanim pajdašem je januarja v okolici Kranja in v Tržiču oropal starejša Gorenjca. Pri prvem ropu sta nekaj ur opazovala hišo upokojenke in sredi dopoldneva nato tudi vstopila skozi odklenjena vrata. Na hodniku hiše sta naletela na lastnico in jo napadla ter zvezala s plastičnimi zategami. Ukradla sta ji nekaj sto evrov, lažje poškodovana domačinka pa se je čez čas sama osvobodila iz zateg. V Tržiču sta starejšega domačina prav tako zvezala, le da z električnim kablom. Pred tem sta potrkala na balkonska vrata in čim jih je Gorenjec odprl, planila v stanovanje. Eden je upokojenca zgrabil, drugi pa mu je prislonil pištolo na glavo. Ko sta odhajala z nekaj sto evri v žepu, sta Tržičana zaklenila v eno izmed sob. V vzporedni preiskavi se je 32-letnik izkazal tudi za enega izmed dobaviteljev prepovedanih drog, ki so jih preprodajalci nato prodajali na območju Posavja, Zasavja in Ljubljane. Glavno vlogo je odigrala 30-letnica iz okolice Krškega. Preprodajali so praktično vse od heroina, kokaina, marihuane in amfetaminov do farmacevtskih pomirjeval helex. Pri enem izmed osumljencev so policisti v okolici Sevnice našli tudi ogromen laboratorij za hidroponično gojenje konoplje s kar 870 sadikami, visokimi okoli enega metra.

Dvaintridesetletni ropar je bil včeraj še v sodnem pridržanju, za rešetkami pa je že sedem preprodajalcev in pridelovalcev droge.

Dolgotrajno preiskovanje ropov

Preiskanost ropov se v zadnjih letih giblje rahlo pod 40 odstotki, kar policisti pripisujejo relativno malo dokazom, ki jih roparji pustijo za seboj: »Bistvena razlika med ropi in velikimi tatvinami je, da se dejanje pri ropu zgodi zelo hitro. Storilec zasleduje cilj, da v čim krajšem času pridobi čim večjo premoženjsko korist in se hitro umakne s kraja na neko varno lokacijo. Tam se potuhne in počaka, da minejo prvi policijski ukrepi. Policija ima v teh primerih malo manevrskega prostora, razen policijskega postavljanja blokad na cestah, pregledovanja posnetkov, zbiranja obvestil in podobno. Navadno je pri ropih materialnih sledi manj kot denimo pri vlomih, saj so pri vlomih storilci dlje časa v prostoru. Za rope velja, da se praviloma rešujejo tudi za več let nazaj. Zakonodaja pa pri preiskavi ropov dovoljuje tudi uporabo prikritih preiskovalnih ukrepov,« nam je specifike preiskovanja ropov včeraj opisal vodja oddelka za premoženjsko kriminaliteto na generalni policijski upravi Aleš Kegljevič. Letos so v primerjavi s prejšnjimi leti policisti bolj uspešni, saj se je delež preiskanih ropov povzpel na 48 odstotkov.