Medtem ko v Iraku bitka proti Islamski državi za Mosul še ni končana, se sirski Kurdi skupaj z zavezniki iz vrst Turkmencev, arabskih sunitov in asirskih kristjanov približujejo Raki v osrednji Siriji, ki jo je Islamska država razglasila za svoje glavno mesto. Tako naj bi etnično pisana koalicija, ki jo vodijo Kurdi, zavzela vojaško letališče, ki leži 45 kilometrov zahodno od Rake.

Viri iz mesta poročajo, da je Islamska država v nedeljo prebivalce tega mesta, ki jih ni dosti manj kot prebivalcev Ljubljane, pozvala, naj ga zapustijo. Uradno so to utemeljili z nevarnostjo, da bi se v bližini omenjenega vojaškega letališča porušil jez na reki Evfrat, ki naj bi zato v Raki začela nevarno hitro naraščati. Jez je izjemno velik, namenjen je največji hidroelektrarni v Siriji in omogoča umetno jezero, veliko 600 kvadratnih kilometrov.

Porušenje bi bilo katastrofa

Po trditvah Islamske države so jez poškodovala ameriška bombardiranja. Američani so to zanikali in kot dokaz objavili fotografijo. Islamsko državo so obtožili, da že od januarja uporablja jez kot glavni del obrambne črte. Kakor koli, nekateri civilisti so Rako začeli zapuščati v nedeljo, a nato so predstavniki Islamske države po zvočnikih na vozilih nepričakovano sporočili, da se jez ne bo porušil.

Demokratične sile Sirije (SDF) poskušajo že od januarja dobiti nadzor nad jezom, ki je zelo pomemben v boju za bližnje mesto Tabka. Združeni narodi opozarjajo, da bi porušenje jezu v resnici lahko imelo katastrofalne posledice za prebivalce Rake. Včeraj popoldne so SDF ustavile vojaške operacije na območju jezu, da ga ne bi poškodovale.

Poziv ZDA, naj ne bombardirajo

Pred nekaj dnevi pa je ena od sirskih uporniških skupin Američane in njihove zaveznike pozvala, naj prizanesejo civilistom na območju Rake. Po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice, v katerem so skupine, ki nasprotujejo Bašarju Al Asadu in Islamski državi, je na območju Rake prejšnji teden zaradi zračnih napadov koalicije, ki jo vodijo ZDA, umrlo 89 civilistov. Samo 21. marca naj bi v bombardirani šoli v okolici Rake, v kateri so se skrili civilisti, umrlo 30 ljudi. Predstavniki mednarodne koalicije so napovedali preiskavo. Tudi pogajalci uporniških skupin, ki so na mirovnih pogajanjih v Ženevi, so zaradi veliko civilnih žrtev ameriškega bombardiranja zaskrbljeni. Najbrž pa bodo SDF brez ameriškega bombardiranja težko obkolile Rako.

SDF je koalicija, v katero so se leta 2015 proti Islamski državi združili sirski Kurdi, sirski Turkmenci, napredne uporniške skupine sunitskih Arabcev in asirski kristjani. Vsega skupaj naj bi SDF, v katerih imajo pomembno vlogo Kurdinje, štele 50.000 oboroženih pripadnikov. Pomagajo jim Američani, ki so na primer prejšnji teden v drzni operaciji zračnih sil za frontno črto in hrbet sil Islamske države prepeljali njihove enote skupaj z ameriškimi svetovalci.