Nemški krščanski demokrati (CDU) kanclerke Angele Merkel so na nedeljskih volitvah v Posarju osvojili več kot 40 odstotkov glasov in konkurenčne socialdemokrate (SPD) Martina Schulza pustili daleč za seboj. V taboru deželne premierke Annegret Kramp - Karrenbauer je zato po razglasitvi rezultatov razumljivo vladalo zadovoljstvo, kanclerka Merklova pa že dolgo ni kazala tako nasmejanega obraza. Po dveh letih slabih volilnih rezultatov je CDU končno zmagala z naskokom in s petimi odstotki več podpore volilcev kot na prejšnjih volitvah v tej sicer majhni deželi.

Je za zmago zaslužna priljubljena premierka? Če so ob minulih volitvah analitiki, pa tudi lokalni politiki, slabe rezultate CDU pripisovali nezadovoljstvu volilcev z begunsko politiko kanclerke, tokrat o zaslugah ali odgovornosti Merklove ni veliko slišati. Je torej začel pojenjati učinek Schulza in so za slab rezultat SPD krive tudi napovedi stranke, da bi se po volitvah utegnila povezati z drugimi levimi strankami? Po dostopnih ocenah res veliko govori v prid oceni, da so se volilci zbali preveč leve vlade, saj je CDU prejela kar polovico glasov neodločenih volilcev.

Kritiziranje Trumpa in Erdogana ne bo dovolj

Slišati pa je tudi ocene, da je Posarje s komaj milijonom prebivalcev pač tako specifična dežela, da tamkajšnjega volilnega razpoloženja ni mogoče preslikavati na celotno državo. A za SPD je to zagotovo trenutek streznitve. Učinek Schulza ni vsemogočen. Za zmago na jesenskih zveznih parlamentarnih volitvah bo stranka morala še trdo delati. Zgolj osvežitev na vrhu stranke in všečne napovedi o zvišanju plač, večji socialni pravičnosti, omejitvi menedžerskih plač ter kritike na račun ameriškega predsednika Donalda Trumpa in turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana morebiti le ne bodo zadoščale.

Sladka zmaga omejenega dometa

V minulih tednih, ko so javnomnenjske raziskave začele kazati nesluten vzpon SPD in Schulza po lestvici priljubljenosti navzgor, so v kamp Merklove letele puščice, da nimajo pravega odgovora na Schulza. Nekateri so predlagali, da se bo morala Merklova na novo iznajti in proti Schulzu nastopiti odločneje. Generalni sekretar njene stranke Peter Tauber se zato jutri zagotovo vsaj malo muza od zadovoljstva. Je namreč eden tistih, ki Merklovo vztrajno branijo, in je eden tistih, ki menijo, da je predvolilna kampanja maraton, na kate rem se zmagovalca določi šele proti koncu. A kot že rečeno, Posarje je majhna dežela, ki statistično gledano nima veliko vpliva na politično razpoloženje v državi, in zato tamkajšnje volitve o njem zato tudi le malo povedo.

Karte so tako še v celoti odprte. Konec koncev – kdo bi lahko napovedal, da se bo javnomnenjska podpora Alternativi za Nemčijo v zadnjih mesecih tako močno znižala? Stranki so ankete v Posarju še januarja kazale, da bo osvojila več kot deset odstotkov glasov, nazadnje pa jih je nekaj več kot šest odstotkov. In kdo lahko napove, kaj se bo dogajalo v odnosih s Turčijo in ZDA? Analitiki opozarjajo, da so to dejavniki, ki lahko še močno premešajo karte med strankami. Tako bi lahko rekli, da so volitve v Posarju SPD nekoliko porezale krila, CDU pa vlile nekaj več upanja.