Za gradbenimi ograjami, ki od začetka marca zakrivajo izložbena okna veleblagovnice Nama, potekajo gradbena dela z namenom zasteklitve arkad. Zasteklili bodo vse arkade razen tistih pri vhodih in pri dvigalu.

V Nami so povedali, da so znamenite arkade nastale v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je po širitvi v štiripasovnico ob Slovenski cesti primanjkovalo površin za pešce. Potem ko je ljubljanska mestna občina leta 2015 odprla prenovljeni osrednji del Slovenske ceste in z njega odgnala avtomobilski promet, je družba Nama Ljubljana dobila možnost ponovne razširitve pritličja svoje veleblagovnice.

Nama in Slon zaprosila za zaprtje arkad

V Nami so povedali, da bodo na račun zasteklitve arkad pridobili novih 200 kvadratnih metrov površin, ki jih bodo namenili širitvi svojega prodajnega programa. Pojasnili so, da bodo v tem dodatnem prostoru kupcem lahko ponudili nove blagovne znamke na oddelkih kozmetike, usnjene galanterije, modnih dodatkov, modnega nakita in nogavic, prenovili in razširili pa bodo tudi Benetton.

Koliko predvidoma jih bo stala preureditev arkad, iz Name niso sporočili. Napovedali so, da naj bi prenova trajala dva meseca, prenovljeno in razširjeno pritličje pa nameravajo ponovno v celoti odpreti v začetku maja. »V času prenove bo prodaja v pritličju potekala nemoteno. Benetton bo dva tedna zaprt in prerazporejen na preostale oddelke veleblagovnice,« so zagotovili v Nami.

Velja spomniti, Nama je občino pred časom zaprosila za spremembo občinskega prostorskega načrta, da bi smela zastekliti svoje arkade. Občina je takrat njeno željo uslišala, vendar je najprej predpisala, da mora v arkadah zagotoviti gostinsko dejavnost. Pozneje je družba Genius loci občini v imenu Name predlagala, da poleg gostinskega dejavnosti dovoli tudi možnost trgovske dejavnosti, s čimer je občina soglašala. V postopku sprememb občinskega prostorskega načrta je občinsko upravo za dovoljenje po zaprtju arkad zaprosil tudi hotel Slon in dovoljenje tudi dobil. Tako v primeru Name kot tudi Slona je občina zavzela stališče, da arkade s prometnega vidika po preureditvi osrednjega dela Slovenske ceste niso bile več potrebne, ker so pešci in kolesarji prostor dobili na račun zmanjšanja prometnih pasov.

Prenova trajala dlje, kot so pričakovali

V hotelu Slon so arkade začeli zapirati in prenavljati konec leta 2015. Kot je pojasnil direktor hotela Gregor Jamnik, bodo predvidoma aprila (oziroma ko bodo prejeli uporabno dovoljenje) odprli trgovini Mango in Swarovski v razširjenem pritličju. Po Jamnikovih besedah je hotel Slon prenova in zasteklitev arkad stala okvirno 300.000 evrov.

V Slonu so hkrati z arkadami prenovili tudi pritličje in fasado, kar jih je skupno stalo 1,5 milijona evrov. »Postopoma smo fasado in pritličje prenavljali približno leto in pol. Postopnost obnove je namreč nujna, če je hotel v funkciji in ves čas sprejema goste,« je pojasnil Jamnik.

Direktor Slona je priznal, da je prenova arkad trajala znatno dlje, kot so sprva pričakovali, ker so morali prenovili tudi zastarelo klet, kar ni bilo v prvotnem načrtu. »Vse stebre in določene stene v kleti in pritličju smo morali protipotresno ojačati ter popolnoma na novo zasnovati požarno varnost.« Ob tem so morali zamenjati tudi vso zastarelo inštalacijo. »Ker stari načrti inštalacij niso obstajali, smo porabili veliko več časa, kot je običajno pri novejših objektih. Vsa ta dela so bila nepričakovana in zato je prišlo do omenjene zamude,« je razložil Jamnik.

Arkade ob južnem delu Slovenske v prenovo

Čeprav je občina podprla Namo in hotel Slon pri zapiranju njunih arkad, pa je že pred časom zavrnila ideje po zaprtju arkad tudi vzdolž dela Slovenske ceste med Šubičevo ulico in Aškerčevo cesto. Arkade ob južnem delu Slovenske ceste bo predvidoma še ta mesec začela prenavljati družba KPL, ki ji je občina dodelila posel prenove dela Šubičeve ulice in omenjenih arkad.

Po prenovi bodo arkade delovale kot enotna prostorska poteza, saj bosta oglaševanje in razsvetljava poenotena, pravijo na občini. KPL bo v teh arkadah še obnovil in dopolnil morebitne manjkajoče kamnite tlake in stenske obloge. Stopnišča bodo dopolnili s klančinami za gibalno ovirane, postavili pa bodo tudi kolesarska stojala. Le v arkadah na območju uršulinskega samostana bo režim prenove nekoliko drugačen, saj je tamkajšnja ureditev varovana kot dediščina arhitekta Toneta Bitenca, so zatrdili na občini. Tam bodo očistili in zaščitili kamnite stenske in talne obloge, obnovili omete, poenotili oglaševalske površine, obstoječo javno razsvetljavo, ki jo kulturnovarstveniki hočejo ohraniti, pa bodo izvajalci prilagodili za LED-tehnologijo.