Na ministrstvu za delo so včeraj potrdili, da bodo letos letni dodatek oziroma regres prejeli vsi upokojenci. Izplačila, ki so lani glede na višino pokojnin znašala od 140 do 390 evrov, se bodo nekoliko povečala, poleg tega pa bodo dodali še nov razred za upokojence s pokojninami, višjimi od 750 evrov, ki vse od leta 2011 letnega dodatka niso prejemali. Predlog novele zakona o izvrševanju proračunov za leti 2017 in 2018 bo pripravljen predvidoma v začetku aprila, medtem ko naj bi bila nova lestvica znana v enem mesecu.

Koalicija se je dogovorila, da bo za letošnji regres zagotovila dodatnih 21 milijonov evrov, s čimer bo končno le uresničila dogovor iz koalicijske pogodbe, po katerem bi se za regres dodatno namenilo 40 milijonov evrov. V DeSUS pričakujejo, da se bodo zneski regresa za vse skupine zvišali, pri čemer menijo, da bi moral najnižji izplačani regres za tiste z več kot 750 evri pokojnine znašati sto evrov.

Takšna ureditev naj bi veljala samo letos, saj je po besedah DeSUS za prihodnje leto sklenjen načelni dogovor, po katerem bi se dokončno sprostili varčevalni ukrepi, sredstva za usklajevanje pokojnin in letni dodatek pa bi se znova začela izplačevati v skladu z veljavnim pokojninskim zakonom (ZPIZ-2). Po trenutni lestvici bi letni dodatek za pokojnine do 431 evrov tako znašal 390 evrov, za višje pokojnine pa 250 evrov.

Po novem se upošteva tudi pokojnina iz tujine

Čeprav se bodo torej lahko regresa znova razveselili vsi upokojenci, pa bo ta za mnoge zagotovo nižji, saj se od letos pri izplačevanju letnega dodatka upošteva tudi višina pokojnine iz tujine. Čeprav je to med številnimi od približno 120 tisoč slovenskih prejemnikov pokojnin iz tujine povzročilo precej razburjenja, pa so tako v DeSUS kot v Zvezi društev upokojencev Slovenije prepričani, da je ta novost »absolutno pravična«. Kot opozarjajo, so bili doslej do najvišjega upokojenskega regresa upravičeni tudi tisti, ki so ob recimo zelo nizki slovenski pokojnini prejemali še visoko pokojnino iz tujine, s čimer so imeli mesečne prejemke bistveno višje od upokojencev z zgolj slovensko pokojnino.

ZPIZ je omenjenim upokojencem v začetku meseca posredoval ustrezen obrazec in varnostno kodo PIN, s katero bodo morali sporočiti višino tuje pokojnine, izplačane v letošnjem januarju. Posredujejo jo lahko elektronsko prek internetne povezave, lahko pa tudi po pošti z ročno izpolnjenim obrazcem. Če bo zavod prejel dokazilo najpozneje do 30. aprila, jim bo letni dodatek izplačal do 30. septembra, če bo prejel dokazilo o višini tuje pokojnine do 30. septembra, pa šele do konca leta. Če ZPIZ dokazila ne bo prejel do 30. septembra, letnega dodatka za letošnje leto ne bo izplačal.

Za regres je šlo lani dobrih sto milijonov evrov

Naj spomnimo, da je vlada letni dodatek za pokojnine omejila z zakonom za uravnoteženje javnih financ v letu 2012. V letih 2012, 2013 in 2014 je bil tako v treh različnih višinah (najvišja je bila 367,95 evra) izplačan le upokojencem s pokojninami, nižjimi od 622 evrov. Leta 2015, ko je bil regres izplačan tudi upokojencem s pokojninami do 750 evrov, se je najvišji letni dodatek za tiste, ki prejemajo manj kot 414 evrov, zvišal na 390 evrov. Letni dodatek je lani prejelo nekaj več kot 486 tisoč upokojencev, od tega kar tretjina najvišjega.

Za regres je bilo v preteklem letu namenjenih 104,4 milijona evrov, kar je za 3,1 milijona evrov manj kot leta 2015. Na manjše število prejemnikov letnega dodatka je vplivala lanska novost, po kateri se je pri višini letnega dodatka začel upoštevati seštevek zneskov osebne pokojnine in dela vdovske pokojnine oziroma seštevek zneskov družinske pokojnine po prvem in po drugem od staršev.