Predsednik države Gjorge Ivanov ne odstopa od odločitve, da mandata za sestavo vlade ne dodeli Zoranu Zaevu, ki mu je s pomočjo treh strank makedonskih Albancev uspelo zbrati večino, potem ko to ni uspelo zmagovalcu volitev in dosedanjem premierju Nikoli Gruevskemu. Ivanov se je razglasil za branitelja makedonske državnosti in zavrnil možnost, da za mandatarja določi Zaeva, vse dokler se ne odpove deklaraciji albanskih strank, s katero od novih oblasti pričakujejo več pravic za Albance in jo je Zaev sprejel zato, da bi prišel na oblast, s tem pa »ogrozil makedonsko suverenost in ozemeljsko celovitost«. Vse bolj jasno je, da gre za manever, s katerem se želi zaščititi dolgoletnega premierja Gruevskega, ki mu za ovratnik diha specialno tožilstvo, ker ga sumijo zlorabe položaja, udeležbe pri prisluškovalni aferi in odgovornosti za materialno okoriščanje sodelavcev in sorodnikov z izsiljevanjem. Zaev je namreč že velikokrat dejal, da sporna deklaracija ni del programa stranke in koalicije in da gre zgolj za pravico Albancev, da si z dialogom izboljšajo položaj. Da sta ogrožena makedonska ustava in ozemeljska celovitost, pa je po njegovem mnenju izmišljotina. Ne nazadnje je tudi Gruevski poskušal znova sestaviti koalicijo prav z albansko stranko DUI, a mu ni uspelo. Pa ne zato, ker bi zavrnil zahteve Albancev, ampak zato, ker DUI ni sprejela zahteve premierja, da nova vlada ukine specialno tožilstvo.

Nogometaši in plesalci zadržani

Ivanov bi rad razpisal nove volitve, a ne more, kajti za to potrebuje parlament, ki se sploh še ni sestal. Zato ni jasno niti, kaj bo z lokalnimi volitvami, ki naj bi bile maja.

A tudi premier Gruevski ne sedi križem rok. Zadnje tedne so aktivisti njegove stranke VMRO DPMNE vztrajno širili tezo, da Socialdemokratska stranka Makedonije (SDSM) Zorana Zaeva vodi državo v teritorialno razkosanje, in agitirali, naj se domoljubni Makedonci vsakodnevno udeležujejo zborovanj v prid enotni Makedoniji. Pri tem so šli tako daleč, piše časopis Dokaz, da so poskušali k udeležbi privabiti tudi igralce makedonske nogometne reprezentance in člane slovitega folklornega ansambla Tanec, ki pa so to zavrnili. Torkove »množične« demonstracije pod geslom Za enotno Makedonijo so bile veliko razočaranje za Gruevskega, saj so napovedovali udeležbo sto tisoč ljudi, ki naj bi delegaciji EU, ki je prispela v Skopje, da bi pomagala razrešiti krizo, pokazali, kaj večina želi. Stranka je »priznala«, da jih je bilo nekaj deset tisoč, meritve pa so pokazale, da jih je bilo v najboljšem primeru okrog 6000.

Gruevski trdi, da je v Makedoniji na pohodu Soroseva falanga – nevladne organizacije, ki naj bi jih financiral sklad Georga Sorosa, da bi zrušile oblast in omogočile Albancem, če ne nadzora nad državo, pa odcepitev. Zato zdaj v Makedoniji, piše Plusinfo, v okviru »desorosizacije« države ustanavljajo »nove« domoljubne nevladne organizacije, ki jih financirajo iz državnega proračuna.

Ali je k umiritvi razmer in iskanju rešitve kaj prispeval obisk delegacije iz Bruslja, ni jasno, kajti po celodnevnem sestankovanju so se makedonske stranke in politiki zavili v molk. Sporočilo Bruslja pa je jasno: izid volitev in povolilne postopke, ki jih določa zakon, je treba spoštovati. Časa ni več. Ali to pomeni, da Bruselj pripravlja tudi politične sankcije, kot pišejo nekateri makedonski mediji, bo jasno kmalu.