To naj bi mu med leti 2006 in 2009 letno prineslo 10 milijonov ameriških dolarjev. Sodelovanje postavlja na laž trditve Trumpove administracije in samega Manaforta, da ni nikdar delal za ruske interese.

»Prepričani smo, da bi tak model dela lahko ključno pripomogel Putinovi vladi, če se ga uvede na pravi ravni ...« je leta 2005 zapisal Manafort v sporočilu Deripaski. Manafort se je že odzval na očitke in zatrjuje, da je res sodeloval z Derpasko, vendar zgolj kot njegov predstavnik in da to delo ni imelo nobene zveze z Vladimirjem Putinom.

Nakazila tudi iz Ukrajine

Včeraj v javnost pricurljala tudi vest, da je Manafortu ukrajinska proruska Stranka regija na skrivaj preko podjetja v davčni oazi plačala 750.000 dolarjev (693.000 evrov). Plačali naj bi mu v zameno za politično svetovanje, je pojasnil ukrajinski poslanec Sergij Leščenko.

Leščenko trdi, da lahko plačilo iz leta 2009 potrdi z »lažnim sklicem in lažno pogodbo«, po kateri naj bi Manafort priskrbel računalnike za podjetje v Belizeju - državi, ki velja za davčno oazo.

Denar so nakazali preko računa belizejskega podjetja, ki so ga odprli v Kirgizistanu. Pogodbo, ki jo je podpisal Manafort, so sestavili kot legalno podlago, da so mu lahko nakazali denar na ameriški račun, je pojasnil Leščenko. Po Leščenkovih informacijah je Stranka regije na ta način prala denar. Dokumente je odkril novi najemnik prostorov v Kijevu, ki jih je nekoč najemal Manafort, piše britanski BBC.

Manafort je bil vodja Trumpove kampanje, a je avgusta lani odstopil, ko so začeli preiskovati njegove povezave z Rusijo. Med letoma 2007 in 2012 je delal kot svetovalec za Janukoviča in njegovo stranko. V Washingtonu sicer še vedno poteka preiskava glede ruskega vpletanja v volitve, Bela hiša se je že distancirala od nekdanjih sodelavcev Trumpove kampanje, med njimi tudi od Manaforta.