Dandanes si življenja brez moderne tehnologije skorajda ne znamo več predstavljati. Pametni telefoni na vsakem koraku, računalniki in tablice doma, v šoli ter službi, na vseh teh pa seveda – dostop do interneta. Preprosto rečeno smo od uporabe sodobne tehnologije postali odvisni, vendar ne le v smislu, da teden dni ne bi mogli zdržati brez svojega pametnega telefona ali igranja igrice na novem nintendu, ampak tudi v smislu, da smo z njo obkroženi povsod in si z njeno uporabo skušamo karseda olajšati življenje.

S telefonom do informacij

Da bi se prepričali, kako sodobna tehnologija vpliva na mlade, smo med dijaki od 1. do 4. letnika naredili raziskavo. V anketi je sodelovalo 105 anketirancev, od tega največ 18-letnikov. Reševalo jo je 61 deklet in 44 fantov.

Pri prvem vprašanju nas je zanimalo, na kateri napravi mladi preživijo največ časa oziroma jo uporabljajo za brskanje po internetu. Vsi rezultati, ki smo jih dobili, so bili popolnoma pričakovani. Največ mladostnikov internet uporablja na svojem pametnem telefonu, nekaj manj na računalniku, zelo malo pa jih uporablja tablico ali kakšno drugo napravo.

Zanimalo nas je tudi, za katere stvari uporabljajo internet. Na izbiro so bili odgovori: igranje igric, prenos ali poslušanje glasbe, objavljanje na lastnih družbenih omrežjih, profilih ali računih, sledenje zvezdnikom, gledanje filmov in nadaljevank, branje novic ali kot sredstvo za učenje. Seveda večina internet uporablja kot primarno sredstvo za dostop do informacij, mnogi pa za prenos in poslušanje glasbe ter objavljanje na raznih družbenih omrežjih. Nihče od anketirancev ni odgovoril, da internet uporablja za sledenje zvezdnikom.

Slabša koncentracija

Ko govorimo o uporabi sodobne tehnologije, ne smemo pozabiti tudi na njeno (ne)varnost. Ta je še kako pomembna, saj z uporabo interneta in aplikacij delimo osebne podatke, ki tam ostanejo za vedno. Čeprav se nam nemalokrat dejstva, da smo na internetu lahko zlorabljeni, zdijo nepomembna, pa bi vseeno ozaveščanju o nevarnostih na spletu morali posveti še več pozornosti. Četudi smo prepričani, da smo z njimi dobro seznanjeni, kaj kmalu lahko ugotovimo, da je dovolj že samo en napačen klik, da bomo naslednjič premislili dvakrat. Zato smo pri tretjem vprašanju ugotavljali, kako dobro so mladi seznanjeni z varnostjo pri uporabi interneta. Na vprašanje, ali meniš da si dobro seznanjen z nevarnostmi na spletu ter se znaš pred njimi dobro zaščititi, je večina obkrožila odgovor da.

Velikokrat od starejših slišimo, kako so mladi danes zasvojeni s spletom in s svojim pametnim telefonom, ki ga imajo vedno v roki. Ampak večina vprašanih meni, da s telefonom ni zasvojena. Toda že pri odgovorih na naslednje vprašanje lahko vidimo velik problem, ki ga tehnologija povzroča v današnji družbi, še posebno pri mladih, ki obiskujejo šolo. Na vprašanje, ali menijo, da imajo zaradi uporabe telefona težave s koncentracijo med poukom in doma med učenjem, je največ anketirancev obkrožilo odgovor občasno. Glede na to, da večina vprašanih na spletu preživi od ene do treh ur na dan, je ta podatek popolnoma pričakovan. Tako lahko vidimo, kako je tehnologija spremenila družbo z novostmi, ki jim mladi seveda želijo slediti, četudi na ta račun trpita njihovo delo in zdravje.

Družbena omrežja namesto osebnega stika

Danes poznamo številne aplikacije, ki jih uporabljamo na svojih mobilnih telefonih, tablicah in drugih napravah. Največ mladih čas preživlja na snapchatu, družbenem omrežju, na katerem lahko spremljamo življenje drugih in tudi drugi lahko opazujejo, kaj smo objavili mi. Poleg tega uporabljajo še facebook, instagram ter druge aplikacije. Veliko ljudi se poslužuje tudi spletnih klepetalnic.

Večina odgovorov, ki smo jih dobili s pomočjo ankete, je bila pričakovanih. Nenehno in hitro spreminjajoče se tehnologije spreminjajo tako življenje mladih kot celotne družbe. Z novimi tehnologijami si veliko pomagamo in olajšujemo svoje delo tako v šoli v kot zasebnem življenju. Velik problem pa so družbena omrežja, ki so tehnologijo nekako zlorabila. Pridobila so številne mlade uporabnike, ki veliko raje pregledajo vsa omrežja, na katerih so prijavljeni, kot da bi v roke vzeli knjigo ali odšli do svojega prijatelja in z njim poklepetali. Skrb zbujajoče je predvsem, koliko ur na dan mladi preživijo na spletu. To se kaže tudi v rezultatih ankete, čeprav je vzorec anketiranih dijakov specifičen, gre zgolj za gimnazijce, in to na gimnaziji, ki jo obiskuje veliko športnikov. Povsem možno je, da bi bili lahko rezultati sicer še bolj skrb zbujajoči.