Še letos nameravajo v javnem zavodu Šport Ljubljana uresničiti obljubo o trim stezi v Črnučah. Stezo so želeli vzpostaviti že pred tremi leti, a se je takrat zataknilo pri zemljiščih, po katerih naj bi potekala. Vsa za trim stezo predvidena zemljišča namreč niso v občinski lasti, ampak so nekatera tudi v lasti zasebnikov, druga pa v državni lasti. »Četrtna skupnost je v fazi pridobivanja dovoljenj,« je o tem, kje se je zataknilo pri urejanju črnuške trim steze, konec leta 2015 v imenu Športa Ljubljana pojasnila vodja za stike z javnostmi Živa Kasagić.

Trim steza v Črnučah že letos

Zdaj so se v zavodu očitno odločili za drugačno pot. »Zaradi zasebnega lastništva zemljišč in lastništva Republike Slovenije smo se letos odločili, da prilagodimo število orodij in jih razporedimo na zemljišča v republiški in občinski lasti,« je nove načrte pojasnila vodja športnih programov pri Športu Ljubljana Urša Fink. Sklad kmetijskih zemljišč in družba Slovenski državni gozdovi še nista dala dokončnega soglasja za postavitev trim naprav na zemljiščih v državni lasti, a v javnem zavodu se kljub temu nadejajo, da bodo trim stezo v Črnučah končali še letos.

Trim steza bo potekala ob vrtičkih do mosta ob Savi, kjer reko prečka Štajerska cesta. Namesto prvotno načrtovanih petnajstih trim naprav za vadbo bo ob trim stezi razporejenih dvanajst različnih orodij za telesno vadbo. Ureditev steze bo stala približno 20.000 evrov, denar zanjo pa bosta ob javnem zavodu prispevali še ljubljanska mestna občina in črnuška četrtna skupnost.

Ko bo črnuška trim steza urejena, bo to že četrta trim steza, na kateri lahko rekreativci v prestolnici krepijo svoje mišice. Pred dvema letoma so v javnem zavodu namreč uredili dobre tri kilometre dolgo in z dvajsetimi postajami dopolnjeno trim stezo v Zadvoru, ljubljanski ljubitelji športnih aktivnosti na svežem zraku pa lahko izbirajo še med 2300 metrov dolgo trim stezo s petindvajsetimi različnimi napravami v parku Tivoli ter trim stezo ob Večni poti v Mostecu. Slednja je dolga le nekaj več kot petsto metrov, a ima petnajst različnih trim naprav in je osvetljena.

Novi otoki športa in rolkarski park

Črnuška trim steza pa ni edini projekt, ki so si ga v Športu Ljubljana zadali za letošnje leto. Načrtujejo namreč ureditev enajstih otokov športa z napravami za ulično vadbo, dveh trim otokov ter dokončanje fitnesa na prostem, med predvidenimi projekti za leto 2017 pa sta tudi ureditev balinišča v četrtni skupnosti Posavje in park za rolkarje in kolesarje v Stožicah. »Predvideni projekti so za leto 2017, vendar je dejansko dokončanje v tem letu odvisno od mnogih dejavnikov, zato ne moremo zagotovo potrditi, da bo vse načrtovano za letošnje leto tudi izvedeno v tem letu,« ob tem pojasnjuje Finkova.

Če bodo v zavodu napovedi uresničili, se bodo rekreativci med drugim lahko veselili novega trim otoka ob Poti spominov in tovarištva ob Jurčkovi cesti ter v Tacnu ob Savi pri teniških igriščih, prav tako nameravajo dokončati še fitnes na prostem v četrtni skupnosti Golovec, kjer manjka podloga iz prodca.

»Ob fitnesih na prostem je vse bolj uveljavljen koncept tudi ulična vadba. Ciljna skupina so predvsem mlajši športni navdušenci, ki želijo na napravah v naravi pridobiti mišično maso. To so naprave, podobne tistim, ki jih vojaki uporabljajo pri treningu na prostem,« je že pred časom pojasnil Dušan Novak, direktor podjetja Imex Trade, ki je v sodelovanju z občino postavilo dobršen del brezplačnih športnih parkov na prostem. V prestolnici je tovrstna ulična vadba za zdaj mogoča na Golovcu in Fužinah, v javnem zavodu pa želijo dodati še enajst lokacij. Osem otokov športa z napravami za ulično vadbo bo v prihodnje dobilo svoj prostor znotraj obvoznice, medtem ko bodo tri uredili zunaj ljubljanskega avtocestnega obroča: na zapuščeni ploščadi v Kunaverjevi ulici v Dravljah, ob Pečnikovi ulici ter ob šolskem igrišču v Črnučah.