Vsak predsednik vlade, minister ali drug visoki funkcionar ima po imenovanju možnost, da v svojem kabinetu mimo ustaljenih postopkov zaposlovanja zaposli določene svetovalce. Gre za zaposlitev na zaupanje, njihove službe pa so vezane neposredno na funkcijo javnega funkcionarja. »Zaposleni so izbrani po lastni presoji predsednika vlade,« so o svetovalcih povedali v kabinetu predsednika vlade Mira Cerarja. Koga je torej v svoj kabinet pripeljal predsednik vlade?

Kdo je izraelski svetovalec?

V zadnjem času se vse pogosteje omenja izraelske svetovalce, ki naj bi bili ključni pri nekaterih zadnjih Cerarjevih odločitvah. Stroške zanje krijejo v stranki. V SMC so tako najeli Izraelca Asafa Eisina, mednarodno uveljavljenega strokovnjaka za politični marketing, ki je precej dejaven na Balkanu. Leta 2008 je sodeloval v kampanji srbskega predsednika Borisa Tadića, štiri leta kasneje pa je pomagal do izvolitve predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću in srbskemu premierju Aleksandru Vučiću.

»Na področju komuniciranja nam svetuje Agencija Arih, ki ima več strokovnjakov, med njimi tudi Eisina. Z njim je stranka sodelovala prek agencije Arih.« Na vprašanje o honorarju za Eisina in za druge strokovnjake političnega marketinga (domnevno sta to še Igor in Tijana Arih, česar v SMC niso komentirali) niso želeli odgovoriti. »Pogodba z agencijo je stvar poslovnega odnosa partnerjev,« so zapisali. Zatrdili pa so, da ne držijo informacije o 40.000 evrih mesečnega honorarja, ki so se pojavile v javnosti. Na kak način poteka sodelovanje, niso želeli razkriti niti v Agenciji Arih. Agencija Arih je sicer do ponovne izvolitve leta 2011 pomagala ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću, še danes pa sodelujejo z ljubljansko občino. Leta 2012 so do ponovne izvolitve poskušali pomagati tudi Danilu Türku, a neuspešno.

Asaf Eisin je v času predvolilne tekme leta 2014 svetoval poznejši premierki Alenki Bratušek. Tudi ona danes ne želi več govoriti o tem, na kakšen način je potekalo sodelovanje in koliko so stale njegove storitve. Pred časom je za Delo dejala: »S sodelovanjem sem bila zadovoljna, vendar ni bilo poceni. Ampak svetovalci v politiki niso poceni, naj so domači ali tuji.«

(Najbolj) vplivni prišli iz SMC

Če ključne politične svetovalce za premierja Mira Cerarja za zdaj plačujejo v stranki, je Cerar nekaj pomembnih svetovalcev zaposlil tudi v svojem kabinetu. Največ prahu je gotovo dvignila zaposlitev obramboslovca in asistenta na fakulteti za družbene vede Erika Kopača. V premierjev kabinet se je presedel lanskega septembra, četudi je že prej tesno sodeloval s Cerarjem. Od ustanovitve SMC je bil namreč njen generalni sekretar, v javnosti pa poleg Aleksandra Kešeljevića velja za enega najvplivnejših Cerarjevih mož iz ozadja. Danes v premierjevem kabinetu uradno skrbi za notranje zadeve, obrambo, nacionalno varnost in migracije, so sporočili iz kabineta.

Ekonomist Kešeljević se je medtem v Cerarjev kabinet preselil že prej in se skupaj s premierjem udeleževal mnogih sestankov o najpomembnejših projektih te vlade. To je julija lani razkril nekdanji prometni minister, sicer profesor prava na fakulteti za pomorstvo in promet ter prvopodpisnik manifesta za zgraditev drugega tira Marko Pavliha. »Do sestanka s premierjem na temo drugega tira je prišlo, to je dobra novica, slaba pa je ta, da ni bil sam; prišla sta Metod Dragonja in Klemen Grebenšek, oba državna sekretarja, minister za infrastrukturo Peter Gašperšič ter človek, ki menda nanj izjemno vpliva, Aleksandar Kešeljević,« je Pavliha dejal julija lani.

Kešeljević naj bi bil tudi avtor gospodarskega dela strankarskega programa, s katerim je premier Cerar leta 2014 prepričal volilce. V premierjevem kabinetu je zaposlen od septembra 2014, a zgolj za šest ur na teden (15 odstotkov polnega delovnega časa), skrbi pa za pripravo najzahtevnejših analiz, poročil s področja ekonomske politike, so sporočili iz premierjevega kabineta. Kešeljevićeva plača je 407 evrov.

Kopača in Kešeljevića med drugim povezuje to, da sta bila nadzornika Infonda holdinga 3 v času, ko je ta na domnevno sporen način prevzel podjetje Iskra Avtoelektrika, za katerim je stal poslovnež Marijan Groff. Oba sta očitke o svoji odgovornosti zanikala.

Od bančnih nadzornikov do nekdanjih poslancev

V Cerarjevem kabinetu je od julija lani tudi Anton Žunič, ki skrbi za »državne finance«. Žunič je bil državni sekretar na finančnem ministrstvu v času vlade Alenke Bratušek, a je bolj znan kot nekdanji predsednik nadzornega sveta Nove Ljubljanske banke (NLB), ko jo je prevzel Marjan Kramar. V tistem času so se v Sloveniji razmahnila »sporna« posojila, Žunič pa je Kramarju in tudi drugim članom uprave NLB konec leta 2009 odobril razvpito milijonsko nagrado za uspešnost. Takrat je bil Žunič v igri za državnega sekretarja v kabinetu tedanjega premierja Boruta Pahorja, a je pozneje vendarle ostal na položaju izvršnega direktorja v Factor banki.

Marca lani je Cerar na zaupanje v kabinetu zaposlil še Renata Goloba, nekdanjega svetovalca uprave v Slovenski industriji jekla in člana poslovodstva v podjetju Acroni. V premierjev kabinet je prišel z ministrstva za javno upravo. Igor Mally, ki v Cerarjevem kabinetu skrbi za mednarodne zadeve, je bil že v času vlade Bratuškove njen glavni svetovalec za ta vprašanja.

Za področje dela, družine, socialnih zadev, invalidskega varstva ter dialog s civilno družbo pri premierju skrbi nekdanja poslanka SD Andreja Črnak Meglič. V parlamentu je sedela od leta 2008, ves čas je bila tudi predsednica odbora za delo, družino in socialne zadeve. V preteklosti je bila med drugim predsednica slovenskega Unicefa ter načelnica za zdravstvo in socialno varstvo na ljubljanski občini. Tudi Tadej Slapnik je bil pred šestimi leti poslanec stranke Zares, v zadnjem času pa je predvsem snovalec socialnih podjetij in delavskih zadrug. Je ustanovitelj Slovenskega foruma socialnega podjetništva. Tudi v premierjevem kabinetu, kamor je prišel iz kabineta evropskega poslanca Iva Vajgla, skrbi za socialno podjetništvo. Pri tem mu pomaga Mojca Štepic, zadnja v ekipi pa je Marija Pukl, nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Za premierjeve odnose z javnostjo medtem od oktobra skrbi Tanja Subotić Levanič, ki je v Cerarjev kabinet presedlala iz podjetja IBM, velja pa za Arihov kader. Njen naziv je sekretar, uvrščena pa je v 44. plačni razred, kar pomeni 2378 evrov osnovne bruto plače.