Kot je v govoru v Edinburghu dejala Sturgeonova, morajo imeti prebivalci Škotske izbiro med »trdim brexitom« in možnostjo, da postanejo samostojna država, poroča britanski BBC.

Ponovljen referendum si želi pred izstopom Velike Britanije iz Evropske unije. Sturgeonova pravi, da so bili pogoji za nov referendum izpolnjeni, in da je končna odločitev o datumu referenduma v rokah škotskega parlamenta.

Prav tako ne pričakuje, da bi britanska vlada referendumu nasprotovala. Za odločitev za nov referendum namreč krivi brexit, ki je po referendumski odločitvi, da Škotska ostane znotraj Velike Britanije, “potopil ladjo” in “škotski rešilni čoln”. Če London odločitvi ne bo nasprotoval, bi referendum znal biti med jesenjo leta 2018 in pomladjo leta 2019.

Želijo biti del evropskega enotnega trga

Bila je kritična do britanske vlade, ki da od odločitve za brexit ni storila ničesar, da bi s Škotsko glede njenih želja dosegla kakršenkoli kompromis ali dogovor. Škotska med drugim želi, da bi ostala del evropskega enotnega trga, četudi bi ga preostanek Združenega kraljestva zapustil.

Na referendumu o članstvu Velike Britanije v EU je lani 62 odstotkov volivcev na Škotskem glasovalo za obstanek v uniji. Po mnenju Sturgeonove in njenih podpornikov prav ta rezultat daje podlago novemu referendumu o neodvisnosti, potem ko so Škoti na prvem leta 2014 s 55 odstotki zavrnili samostojno pot.

Britanska premierka Theresa May se doslej še ni izrekla o tem, ali bi bila pripravljena Škotski dovoliti izvedbo novega referenduma. Njen tiskovni predstavnik pa se je danes na napoved Sturgeonove odzval z besedami, da bi nov referendum »povzročil delitve in veliko ekonomsko negotovost v najslabšem možnem času«.