Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je začelo ponovno sojenje nekdanjemu direktorju republiškega stanovanjskega sklada Edvardu Ovnu, ki mu tožilstvo očita zlorabo položaja pri nakupu osmih parcel v Vižmarjah od družbe Etaline inženiring. Na zatožno klop je ponovno moral sesti tudi nekdanji direktor podjetja Etaline Zdravko Strmčnik, ki naj bi Ovnu pomagal pri storitvi kaznivega dejanja.

Višje sodišče sojenje vrnilo na začetek

Spomnimo, prvostopenjsko sodišče je Ovna januarja 2014 obsodilo na štiri leta in pol zapora ter plačilo 35.000 evrov kazni. Strmčniku je sodišče takrat dosodilo štiriletno zaporno kazen in prav tako plačilo 35.000 evrov, Etaline pa bi moral plačati pol milijona evrov kazni. A po pritožbi obrambe je višje sodišče spomladi 2015 prvostopenjsko sodbo razveljavilo in sojenje vrnilo na začetek. Višje sodišče je namreč ugotovilo bistvene kršitve določb kazenskega postopka in okrožnemu sodišču naložilo, naj se pri ponovitvi postopka opredeli tudi do dokazov obrambe, jih ustrezno ovrednoti in nato vnovič razsodi.

Na včerajšnjem začetku ponovljenega postopka je tožilstvo z branjem obtožnice spomnilo, da naj bi Oven kaznivo dejanje zlorabe položaja storil leta 2002 z nakupom osmih parcel od družbe Etaline inženiring. Tožilstvo je prepričano, da se je Oven s Strmčnikom dogovoril, da bo Etaline od kmetov na območju škofovih zavodov odkupil zemljišča, ki jih bo nato stanovanjski sklad odkupil po višji ceni.

Etaline inženiring pristal v stečaju

Etaline je za približno 24.000 kvadratnih metrov zemljišč odštel 3,6 milijona evrov, sklad pa je kmalu potem zanje plačal 5,7 milijona. Pri tem naj bi torej Etaline pridobil 2,1 milijona evrov protipravne premoženjske koristi. Oven je vztrajal pri svojem 70 strani dolgem zagovoru, ki mu je priložil kar 100 strani prilog. Ob tem pa je ponovno zatrdil, da je sklad v letih, ko ga je vodil, »deloval skladno z veljavnimi predpisi in akti ter sklepi nadzornega sveta«. Poudaril je, da sodišče pri izračunu domnevnega zaslužka podjetja Etaline ni upoštevalo davka na dodano vrednost, ki po njegovih besedah ne more biti prihodek omenjenega podjetja. Dejanski dobiček družbe Etaline pri preprodaji spornih zemljišč naj bi po Ovnovih besedah znašal le 677.000 evrov, kar pa naj bi bil normalen zaslužek. Tudi Strmčnik je na sodišču povedal, da vztraja pri svojem prvotnem zagovoru in zavrača krivdo. Tako Oven kot Strmčnik sta zagotovila, da se nista dogovarjala.

Od prve razsodbe je družba Etaline inženiring končala v stečaju, zato to na sodišču sedaj predstavlja stečajni upravitelj Aleksander Šimon. Ta je sodišču predlagal, da bi zaradi smotrnosti ustavilo kazenski postopek proti družbi Etaline. Pojasnil je namreč, da omenjena družba nima nobenega premoženja in da je za zdaj še vedno odprta zgolj zato, ker ima odprtih deset pravdnih postopkov.