»Ne verjamemo, da bo les, ki ga je letos med kupce razdelilo podjetje Slovenski državni gozdovi (SiDG), končal v Sloveniji. Trdijo sicer, da so ga razdelili domačim proizvajalcem, toda kolikor smo se pogovarjali med seboj, smo vsi nezadovoljni in negativno presenečeni. Če je les res končal doma, naj povedo, kdo ga je dobil,« nam je po včerajšnjem vročem sestanku Združenja lesne in pohištvene industrije pri Gospodarski zbornici Slovenije povedal predsednik združenja Alojz Burja. In napovedal, da bodo zahtevali javno razkritje podatkov o tem, komu je SiDG namenil hlodovino iz državnih gozdov.

Cerarjeva vlada eno govori, drugo pa dela

»Upam, da bomo kot davkoplačevalci od SiDG dobili pošten račun, da ne bodo rekli, da so podatki o tem, kdo so kupci lesa iz državnih gozdov, poslovna skrivnost. Če tega ne bodo hoteli povedati, bo ostal velik dvom, saj so nezadovoljni vsi deležniki. Cerarjeva vlada je vseskozi govorila, da bodo z ustanovitvijo državnega gozdarskega podjetja dali večjo težo domači lesni industriji, toda če bomo ostali brez hlodovine, pomeni, da eno govorijo, drugo pa delajo,« je prepričan Alojz Burja, ki je tudi direktor Lipa Bled in Lipa Bohinj. Slednji na leto predela okoli 80.000 kubičnih metrov hlodovine, SiDG pa mu je je za letos namenil 6000 kubičnih metrov.

»Tako skromne količine res nismo pričakovali,« poudarja Burja in ocenjuje, da je uvajalno obdobje nove gospodarske družbe Slovenski državni gozdovi, v katerem so bili do nje prizanesljivi, mimo. »Obstaja že devet mesecev in čas je, da pokaže tudi kakšen rezultat,« sklene Alojz Burja.

Oprostite, ker ste ostali brez lesa

No, eden od rezultatov dela SiDG je pismo, ki ga je Stojan Rovan, vodja prodaje in logistike v družbi, ta teden poslal tistim, ki so ostali povsem brez lesa iz državnih gozdov. Takih je približno sto. Pojasnil jim je, da je povpraševanje devetkrat preseglo ponudbo in da je bila pri izbiri kupcev odločilna najvišja ponujena cena, poleg nje pa tudi boniteta podjetja, njegove izkušnje in to, ali ima lastno predelavo lesa. Pri izbiri naj bi bil tudi poudarek na teritorialni razpršenosti kupcev. »Žal med kupci niste vi oziroma vaše podjetje,« je med drugim zapisal Rovan in skušal neizbrana podjetja potolažiti s tem, da bodo lahko les kupila na eni od desetih javnih dražb, ki naj bi jih SiDG izpeljal letos.

Prvi mož prodaje v SiDG je v pismu osmoljencem priznal, da niso nezadovoljni samo tisti, ki niso dobili nič lesa, ampak tudi tisti, s katerimi so pogodbe o dobavi sicer sklenili, vendar niso zadovoljni z dodeljenimi količinami. Takole se je Rovan zainteresiranim za nakup lesa iz državnih gozdov opravičil tudi zaradi nedopustne zamude pri pripravi pogodb: »Če smo vam zaradi nedodeljenih količin gozdno lesnih sortimentov povzročili težave v poslovanju, se vam oproščamo in hkrati zagotavljamo, da bomo proces prodaje gozdno lesnih sortimentov v bodoče zaključili najkasneje do sredine decembra za prihodnje leto.«