Včeraj se je iztekel 15-dnevni rok, v katerem so Ljubljančani imeli priložnost podajati svoje pripombe in predloge k pomembnemu razvojnemu dokumentu – izvedbenemu načrtu trajnostne urbane strategije. V tem dokumentu je občina popisala konkretne dolgoročne ukrepe in investicije, ki bodo prispevali k celostnemu in trajnostno naravnanemu razvoju Mestne občine Ljubljana. Občina je v tem dokumentu popisala 131 projektov in jih 46 uvrstila na prednostni seznam, ker imajo dobre možnosti, da jih bo uresničila do leta 2020.

Ne vidijo razloga za podaljšanje

V Mednarodnem okoljskem centru Alpe Adria Green so prepričani, da je občina predpisala prekratek čas za javno razpravo o tem 107 strani dolgem dokumentu s 115 stranmi dolgo prilogo. Poudarili so, da ima izvedbeni načrt naravo tako prostorskega kot tudi okoljskega akta, saj posega v okolje in življenje ljudi, zato menijo, da bi občina morala smiselno upoštevati zakon o prostorskem načrtovanju, ki za prostorske načrte predpisujejo javno razpravo najmanj 30 dni.

Na občini menijo, »da ni razlogov za podaljšanje javne razprave, saj dokument ne prinaša novih, do zdaj še neznanih prostorskih posledic«. Pojasnili so, da so v tem dokumentu združili strategije, politike in programe, ki jih je mestni svet že potrdil in jih občina že izvaja. Občina je sicer v zadnjih petnajstih dneh dobila vsega deset pripomb, na katere bodo mestne službe odgovorile in odgovore objavile na spletni strani.

»Parkirna hiša pod tržnico ni trajnostni projekt«

Predstavniki organizacije Alpe Adria Green so občini podali tudi pripombe k vsebini izvedbenega načrta. Med drugim so zahtevali, da občina iz izvedbenega načrta odstrani projekt gradnje podzemne parkirne hiše na tržnici, »ker to ni trajnostni projekt, pač pa nasprotje od tega«.

Izpostavili so še problematiko hrupa, in sicer ob Bleiweissovi cesti in Plečnikovem stadionu. Po njihovem mnenju občina v izvedbenem načrtu trajnostne urbane strategije ignorira problem in odpravo hrupa ob Bleiweissovi cesti, čeprav bi ravno reševanje te problematike moralo biti med prednostnimi projekti občine. Prav tako se zavzemajo za to, da občina območje Fondovih blokov ponovno umesti v območje z bolj strogim režimom proti hrupu. Ker je »presežen hrup zdravju škodljiv«, Alpe Adria Green občino nagovarja, naj na tem območju še bolj zaostri varovanje prebivalcev pred hrupom.