»Zavedam se, da ni pravi čas, ker ni nikoli pravi čas za kaj takega. Vsi, ki so me potrdili za ministra za pravosodje, so vedeli, da bo to ena izmed mojih odločitev. Ker ne moreš vse življenje nečesa zagovarjati, potem pa to opustiti zaradi politične preračunljivosti. Vse, kar si želim, je, da bi zakon prišel v parlament in da bi poslanci odločali po svoji vesti. Ne računam pa na koalicijsko usklajenost, ker do nje ne bomo prišli,« je pravosodni minister Goran Klemenčič v intervjuju za Objektiv decembra še upal, da bo ideja o ukinitvi dosmrtnega zapora, po kateri bi bila tako v Sloveniji najvišja zagrožena kazen 30 let zapora, morda uresničena prav v njegovem mandatu.

Upanje tokrat ni umrlo zadnje, saj so na pravosodnem ministrstvu iz novele kazenskega zakonika že sami črtali napovedano ukinitev dosmrtnega zapora, kot je razvidno iz zadnje različice predloga novele. Na pravosodnem ministrstvu so namreč sklenili, da ne želijo ogroziti celotne novele z vztrajanjem pri ukinitvi dosmrtnega zapora, za katero v koaliciji, predvsem zaradi trenutnih varnostnih razmer v Evropi in svetu ter razpoloženja v javnosti, menda ni bilo dovolj posluha. Novelo kazenskega zakonika bodo skupaj z novelo zakona o kazenskem postopku in zakonom o probaciji verjetno že ta teden obravnavali v vladi, če se prej morda kaj dodatno ne zaplete znotraj koalicije.

Glede ukinitve kazni dosmrtnega zapora, ki v Sloveniji še ni bila izrečena, predvidena pa je za genocid, vojna hudodelstva, hudodelstva zoper človečnost, več kaznivih dejanj umora in podobno, so mnenja različna.

Eden izmed najglasnejših zagovornikov ukinitve dosmrtnega zapora kot pretiranega in nepotrebnega ukrepa, dr. Dragan Petrovec s kriminološkega inštituta pri ljubljanski pravni fakulteti, je nad epilogom pričakovano razočaran, pripisuje pa ga tudi trenutni splošni naklonjenosti do represije: »To je samo potrditev neke stopnjevane represivne miselnosti, ki je v zadnjem času značilna zlasti za stranko SMC, ne nazadnje pa tudi za Mira Cerarja in Vesno Györkös Žnidar, pri katerih v imenu strankarske discipline ni prostora za bolj napredne ideje. Verjamem, da je Klemenčič ostal osamljen s tem predlogom. Videli smo, koliko hrupa je bilo že ob konfliktu med Cerarjem in Milanom Brglezom, kjer se je vse moralo pokoriti domnevni enotnosti stranke,« je svoje razmišljanje včeraj z nami delil Petrovec in dodal, da ga v kontekstu bodeče žice, širjenja policijskih pooblastil in zakona o tujcih takšen razplet dogodkov niti ne čudi.

Tudi ESČP dovoljuje dosmrtni zapor

Ukinitev so podprli v društvu tožilcev in na vrhovnem državnem tožilstvu, pa tudi varuhinja človekovih pravic in del akademske stroke, ki pa ni bila povsem enotna. Posamezniki z vrhovnega sodišča so prav tako imeli različna mnenja, pri čemer so se nasprotniki ukinitve sklicevali tudi na to, da evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) dosmrtnemu zaporu ne nasprotuje, temveč zahteva le, da tudi najstrožja sankcija omogoča možnost pogojnega odpusta. Zagovorniki dosmrtnega zapora so opozorili tudi, da Slovenija po ukinitvi ne bi mogla izvršiti te kazni niti tedaj, ko bi jo izreklo mednarodno kazensko sodišče, ki obravnava vojne zločine.