Divje odlagališče odpadkov, ki se nahaja v bližini trgovinskega centra na Rudniku, o katerem sprašuje naš bralec, v večini leži na kmetijskem zemljišču. Na njem je mogoče najti raznorazno kramo, gradbeni material, komunalne odpadke, raznovrstne smeti, dele avtomobilov in podobno.

Inšpektorati so nemočni

Trije različni inšpektorati so prejeli več prijav, odlagališče pa je še vedno polno odpadkov. Inšpektorat za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo je prvo prijavo dobil že drugega julija leta 2010. Uvedli so inšpekcijski postopek. Na večjem delu parcel, na katerih cveti odlagališče, so ugotovili več nepravilnosti po zakonu o kmetijskih zemljiščih. Lastniku so izdali inšpekcijsko ureditveno odločbo, s čimer so mu naložili očiščenje zemljišča oziroma odstranitev odpadkov, vendar tega ni izvršil. Zato je inšpektorat začel izvršbo z denarno prisilitvijo. Inšpekcija je trinajstkrat izrekla denarno kazen, vendar lastnik zemljišča kazni ni poravnal, zato je inšpektorat podal predloge za izterjavo na finančno upravo.

Odlagališče je na Peruzzijevi ulici vsaj sedem let, sosedje pa se redno pritožujejo. Na mestnem inšpektoratu so pojasnili, da dobijo okoli dve prijavi na leto, nazadnje so ogled opravili petega maja lani. Na tisti dan na odlagališču ni bilo komunalnih odpadkov, za katere so zadolženi, ugotovili pa so, da je zemljišče kmetijsko, zato so primer ponovno odstopili kmetijskemu ministrstvu. Tako se je šest let po tem, ko so inšpekcije dobile prve prijave, zgodba ponovila, učinek pa je bil za zdaj enak, kajti smeti še vedno ležijo na istem mestu.

Med drugim je bil v akciji tudi sektor kriminalistične policije, s tem primerom so se ukvarjali še na inšpekciji za okolje in prostor. Ta je odgovorna za nelegalno odložene odpadke, ki niso komunalni. Tudi ta inšpekcija je lani prejela dve prijavi in opravila dva inšpekcijska nadzora, a niso ukrepali, ker je to, kot rečeno, že pred leti storila kmetijska inšpekcija.

Lastnik zemljišča naj bi odpadke odpeljal

Lastnik ene od dveh spornih parcel, na katerih se kopičijo odpadki, je Franc Mihevc. Ta je z ogorčenjem sosedov seznanjen, prav tako s postopki, ki tečejo proti njemu. »Zdaj bomo odlagališče uredili,« je povedal, ko smo ga poklicali, in na vprašanje, zakaj tega ni storil že prej, odvrnil, da je to zanj velik finančni zalogaj, prav tako kot kazni, ki mu jih je naložila inšpekcija. »Saj veste, kakšne so razmere v kmetijstvu. Živimo po principu iz rok v usta,« je dejal. Koliko kazni mora plačati, se ni natančno spomnil, prav tako ne, koliko ga bo stal odvoz smeti.

Potrdil je, da je z odlaganjem gradbenega materiala na zemljišču začel sam, a da so potem razne odpadke začeli tja prinašati tudi drugi ljudje, na kar nima vpliva. »Zato moramo namestiti vrata, da ljudje ne bodo mogli več dovažati odpadkov,« je med drugim dejal, nato pa napovedal, da pričakuje pritožbe sosedov tudi v prihodnjih mesecih, kajti polje bo potrebno gnojiti. »Potem se bodo spet pritoževali, da jih motijo muhe, ampak gnojiti moram,« je dejal. Četudi pri gnojenju ne bo upošteval predpisov, se mu obetajo nova srečanja z inšpekcijo.