Planinske koče s svojim delovanjem ne razveseljujejo le pohodnikov, temveč tudi obremenjujejo okolje. »Tuši, ogrevane sobe in velik izbor jedi povzročijo več odpadkov ter večjo količino odpadnih vod, porabo energije in potrebo po transportu,« opozarja predstavnica za odnose z javnostmi pri Planinski zvezi Slovenije (PZS) Manca Čujež.

»Cilj projekta Okolju prijazna planinska koča je zagotavljati do okolja prijazno in energetsko učinkovito upravljanje koč, projekta Družinam prijazna planinska koča pa privabiti na koče otroke in njihove starše ter poskrbeti, da se bodo dobro počutili in se radi vračali. Obisk gora z otroki je hkrati priložnost za varnejše uvajanje najmlajših v gorski svet, za odrasle pa za drugačno doživljanje gora,« poudarja Čuježeva.

Nič več po plin v dolino

Certifikat okolju prijazna planinska koča je ta mesec prejelo šest koč novink, osmim kočam so po štirih letih od prejema certifikata podaljšali veljavnost za naslednje štiriletno obdobje. Devet novih planinskih domov je prejelo certifikat družini prijazna planinska koča.

Tako okolju kot družini prijazna koča je postala Tumova koča na Slavniku. S tem želijo minimalizirali škodljive vplive delovanja koče na okolje in predvsem otrokom zagotoviti zabavo, ki je zgolj pohod ne prinaša vedno, pravi predsednik obalnega planinskega društva Koper Aldo Zubin.

Pridobivanje certifikatov ni bila lahka naloga, priznava. »Zgradili smo čistilno napravo in posodobili notranje napeljave. Ker imamo na voljo le kapnico, z vodo še vedno močno varčujemo. Posodobili smo kuhinjo in namestili plinohram, s čimer smo povečali varnost in se izognili pogosti vožnji plinskih jeklenk iz doline.« Prostore čistijo z okolju prijaznimi čistili, uporabljajo varčne žarnice in podobno. Preuredili so med drugim tudi okolico koče in njeno notranjost ter del dnevnega prostora z igralnim kotičkom namenili otrokom, posodobili pa so tudi jedilnike in predvideli manjše obroke.

Najvišje ležeča čistilna naprava

Oba certifikata je prav tako pridobil Planinski dom Košenjak, s katerim upravlja Planinsko društvo Dravograd. »Veliko nam pomeni, da se obiskovalci prijetno počutijo v našem okolju, kjer lahko odkrivajo sprehajalne poti in neokrnjeno naravo, saj je bil Košenjak v času Jugoslavije zaprto območje. Ravno zaradi dokaj neokrnjene narave se zavedamo, da moramo zanamcem pustiti okolje, kot smo ga dobili,« pravi predsednik društva Marjan Epšek. Zato so pred tremi leti zgradili najvišje ležečo čistilno napravo v občini. »Skrbimo za manjšo porabo vode in energije, kmalu bomo energijo pridobivali tudi s sončnimi kolektorji,« napoveduje Epšek.

Certifikati planinskemu društvu in posamezni koči pomenijo dodano vrednost, ki jo lahko uporabljajo za svojo promocijo, se zavedajo v Planinskem društvu Tržič. Planinski dom na Zelenici je med prvimi pridobil oba certifikata, letos pa sta se med družinam prijazne planinske koče vpisali še dve, Dom na Kofcah in Dom pod Storžičem, s katerima upravlja tržiško društvo. »Družine se velikokrat na osnovi tega odločijo, kam bi šle na izlet,« poudarja predsednik društva Uroš Ahačič.

Seveda so morali tudi Tržičani za pridobitev certifikata zavihati rokave. »Poleg igral, otroškega kotička in prilagojenih obrokov najmlajšim smo v Domu pod Storžičem otrokom namenili posebno steno, po kateri lahko rišejo in izražajo svojo domišljijo.« Dom na Kofcah je že tradicionalno zelo priljubljen družinski cilj, certifikat, ki potrjuje prilagojenost družinam, bo njihov sloves le še okrepil, je prepričan Ahačič.