Deportacije nezakonitih priseljencev iz ZDA so utečen postopek. Dobro utečen: v času Baracka Obame so po podatkih izgnali 3,2 milijona ljudi. Rekordno je bilo leto 2014, ko so jih izgnali natanko 438.421 ali 1200 na dan. Obama je s tem prekosil svojega predhodnika Georgea W. Busha, saj so v osmih letih njegovega predsedovanja izgnali približno dva milijona ljudi. Vseeno pa si je Obama nakopal gnev republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa, češ da z nezakonitimi priseljenci ravna v rokavicah in da bi bilo treba postopke znatno zaostriti. Zdaj, mesec dni po vselitvi v Belo hišo, je Trump to tudi storil.

Skozi prste pogledal le sanjačem

Izdal je dokumenta, ki dajeta nove smernice organom pregona in praktično odpravljata popuščanje katerikoli skupini nezakonitih priseljencev, z izjemo tistih, ki so v ZDA nezakonito prišli še kot mladoletniki (tako imenovani sanjači ali »dreamers«, ki jih je približno 750.000).

Smernice ne spreminjajo zakona, ampak njegovo izvajanje. Najprej, pod Obamovo vlado so bili prednostno deportirani tisti, ki so bili v času aretacije v ZDA manj kot dva tedna in manj kot 160 kilometrov od meje. Zdaj bo to veljalo za vse, kjerkoli v ZDA, ki ne bodo mogli dokazati, da so v ZDA vsaj dve leti. Ujeti več ne bodo imeli možnosti čakati na konec postopka na prostosti.

Drugič, Obamova vlada je prednostno deportacijo predvidela za tiste, ki so zagrešili resnejše zločine. Zdaj bo to veljalo tudi za tiste, ki jih bodo ustavili, ker so recimo storili prometni prekršek. Obe pravili skupaj pomenita, da je na prednostni listi za izgon neprimerno več nezakonitih priseljencev, ki jih je v ZDA po ocenah enajst milijonov.

Zaradi zidu grenkoba ob obisku

Izvajanje bo zahtevalo več zaposlenih, zato Bela hiša načrtuje zaposlitev dodatnih 15.000 ljudi. Smernice vključujejo tudi začetek načrtovanja gradnje zidu na meji z Mehiko. Tako je to vprašanje spet skazilo ozračje prav v času srečanja med visokimi ameriškimi in mehiškimi predstavniki (mehiški predsednik Enrique Pena Nieto je zaradi tega januarja odpovedal obisk v ZDA). Včeraj sta namreč v Mehiko odpotovala zunanji minister Rex Tillerson in minister za domovinsko varnost John Kelly. »Smernice kvarijo splošnejši okvir obiska. Povzročile bodo negativen odziv javnosti in mehiškega kongresa,« je za Politico ocenil nekdanji mehiški veleposlanik v ZDA Arturo Sarukhan.

Pa ne le v Mehiki. V nekaterih delih ZDA je vsaj del prebivalcev priseljencem naklonjen. V New Yorku so recimo neznanci na Kip svobode obesili napis »begunci, dobrodošli«. A tudi tu lahko pride do težav, saj smernice Bele hiše predvidevajo okrepljeno sodelovanje lokalne policije z zveznimi organi pri deportacijah, če se to ne bi zgodilo, pa lahko administracija policijam ustavi pritok zveznega denarja.