»To priporočilo dokazuje, da so bile slovenske trditve točne. Obenem pomeni tudi pomemben premik. Varuhinja je poudarila, da razlog za varovanje poslovnih skrivnosti za nerazkritje vsebine hrvaške vloge ne zdrži. Prav tako tu ne gre za varovanje postopka, saj ima Slovenija kot stranka v postopku pravico do vpogleda v vso dokumentacijo,« je dejal kmetijski minister Dejan Židan.

Slovenija pa je potem podpredsedniku komisije Fransu Timermansu poslala posebno pismo. »Apeliramo, da se zaustavi ali prekine sprejemanje delegiranega akta, da Slovenija dobi vpogled v dokumente hrvaške strani,« je še dodal Židan.

Vpogled pričakujejo najkasneje do 15. maja

Slovenski pridelovalci, združeni v civilni iniciativi za zaščito terana, pričakujejo, da bodo vpogled v hrvaško dokumentacijo dobili najkasneje do 15. maja, je za STA razložil predsednik civilne iniciative Marjan Colja.

Dodal je, da je po ugotovitvah ombudsmanke komisija delovala netransparentno in deloma nezakonito, iz pisma varuhinje pa je moč sklepati, da so v hrvaškem dokumentu tudi zavajanja, kot npr. trditev, da se trta teran izvorno nahaja v Istri, nikjer pa ni omenjenega območja Krasa.

Colja sicer ne pričakuje, da bo sklep ombudsmanke bistveno vplival na odločitev Evropske komisije.