V dobrih treh urah razprave v odboru za peticije britanskega parlamenta smo (med drugim) slišali, da se Trump vede kot jezen otrok. Da ima intelekt praživali. Da je rasist. Da so njegova stališča do varstva okolja na ravni globinske nevednosti jamskega človeka. Da je moški šovinist, nevreden kraljičinega gostoljubja že zaradi tistega znanega posnetka, na katerem je dejal, da mu slava omogoča, da »zagrabi žensko za muco«. Vprašanje je, ali so v britanskem parlamentu sploh že kdaj omenjali »pussy«, popularni angleški izraz za žensko spolovilo. V tej razpravi pa so ga večkrat, posebej poslanke, ki so Trumpov obisk na najvišji, državniški ravni obsojale, češ da spravlja (krepostno) kraljico v zadrego.

Klečeplazništvo

Odbor poslanske zbornice za peticije naj bi razpravljal o dveh peticijah: o peticiji proti Trumpovemu »državniškemu« obisku, ki jo je podpisalo več kot 1.850.000 ljudi, in peticiji v prid temu obisku, pod katero se je zbralo 311.000 podpisov. Razpravljal je v bistvu samo o prvi.

Za najostrejšo kritiko po njegovem klečeplazniškega povabila Trumpu je poskrbel poslanec škotske stranke SNP, nekdanji škotski prvi minister Alex Salmond, ki je dejal: »Ne vem, ali se bolj zgražam zaradi nemoralnosti ali zaradi neumnosti obiska.« To, da se je konservativna premierka Theresa May med obiskom v Beli hiši držala za roke s Trumpom, je razglasil za primer »občudovalske servilnosti, ki bi mu težko našli par«. Laburistični poslanec Paul Flynn je spomnil, da je Britanija v več kot pol stoletja samo dvema predsednikoma ZDA izkazala čast z obiskom na najvišji ravni in da je brez primere, da je Mayeva Trumpa povabila le sedem dni po njegovi prisegi. Pri kraljici sta bila Obama in Bush mlajši. Prvega so v kraljičinem imenu povabili 758 dni po prisegi, drugega po 978 dneh.

Vlada želi vljudno dobrodošlico

Obisk so zagovarjali konservativni poslanci, ki so trdili, da bi znižanje ravni ali odpoved obiska pomenila ignoriranje 61 milijonov Američanov, ki so volili za Trumpa. Vse kaže, da bodo obisk organizirali poleti, v času počitnic, tudi parlamentarnih, da bi bilo v Londonu čim manj ljudi in da bi Trumpu prihranili morebitno sramoto, ki jo obeta napoved predsednika poslanske zbornice Johna Bercowa, da mu ne bo dovolil govoriti v parlamentu. Namestnik zunanjega ministra Alan Dancan, ki sta ga Meyeva in zunanji minister Boris Johnson poslala v ogenj pri razpravi o peticiji, je končal obrambo obiska z besedami, da so obiski na najvišji ravni (do zdaj jih je bilo okoli 100) najpomembnejše vladino diplomatsko orodje in da bo Trumpov obisk služil britanskim interesom. »Zato upam, da bo deležen vljudne in velikodušne dobrodošlice.«

Največje demonstracije v zgodovini

Med razpravo v parlamentu je na tisoče demonstrantov v bližini parlamentarne palače v Londonu in na stotine v vrsti drugih britanskih mest protestiralo proti Trumpovemu obisku. »Ne rasizmu, ne Trumpu«, je zahteval eden od številnih transparentov. Ti protesti so bili samo napoved tistega, kar naj bi se dogajalo med Trumpovim obiskom, saj je nastala koalicija Ustavite Trumpa, ki med obiskom napoveduje največje demonstracije v zgodovini, celo večje kot proti iraški vojni. Ne samo ciniki, še kdo drug pravi, da bo Trump protestnike v času alternativnih dejstev videl in razglasil za svoje oboževalce.